Kostka brukowa – odkryj jej wszystkie właściwości i usługi brukarskie w Warszawie
Nie wszyscy wiedzą jak ogromne możliwości ma kostka brukowa. Możemy z niej naprawdę wiele zdziałać. Jeśli sami chcecie się przekonać i poznać jej właściwości oraz dowiedzieć się jakie usługi brukarskie w Warszawie oferuje firma Remston zapraszamy do przeczytania artykułu.
Jakie rodzaje kostki brukowej wyróżniamy?
Rodzaj kostki brukowej powinniśmy dobierać do elewacji domu oraz aranżacji ogrodu. Poza estetyką ważne są parametry techniczne. Powierzchnia ułożona z kostki brukowej to inwestycja, która powinna z nami wytrzymać przez dobrych kilkanaście lat. Wybierając więc kostkę brukową weźmy pod uwagę jej przeznaczenie, grubość, odporność na ścieranie i nasiąkliwość. Wyróżniamy dwa rodzaje kostki brukowej:
- przemysłowa,
- szlachetna, która dzieli się na:
- kostka brukowa płukana,
- kostka brukowa szczotkowana,
- kostka brukowa łupana,
- kostka brukowa postarzana,
- kostka brukowa strukturalna.
Jeśli jesteście zainteresowani usługami brukarskimi w Warszawie lub chcecie zakupić kostkę brukową zachęcamy do kontaktu z firmą Remston, która świadczy szeroki zakres usług w tej dziedzinie.
Jakie metody układania kostki brukowej wyróżniamy?
Aktualnie wśród usług brukarskich korzysta się z dwóch metod układania kostki brukowej. Pierwsza z nich to metoda nazywana elastyczną (tradycyjną) natomiast druga nazywana jest metodą sztywną (wiążącą). Metody te przez cały czas są udoskonalane, by odpowiadać na potrzeby dzisiejszych czasów jak, np. zwiększone obciążenie dróg i nowe metody ich czyszczenia.
Metoda elastyczna
Metoda elastyczna (tradycyjna) polega na ułożeniu kostki brukowej na przygotowanej warstwie z tłucznia, a następnie na uzupełnieniu spoin pomiędzy kostkami piaskiem. Ta metoda posiada kilka niedoskonałości, które odkryto podczas czyszczenia i użytkowania kostki brukowej. Podczas mycia kostki brukowej ułożonej tą metodą za pomocą szczotki i wody pod ciśnieniem powstaje wiele ubytków przez wypłukiwanie piasku ze spoin. W konsekwencji kostka brukowa staje się luźna i może dojść do jej przesunięcia lub obluzowania na tyle, że pojedyncze elementy mogą wypaść. Gdy obciążenie ruchu drogowego jest wysokie może dojść do uszkodzeń i wypiętrzeń. W niektórych przypadkach może to stanowić bezpośrednio zagrożenie dla samochodów poruszających się po takiej nawierzchni. Kostka brukowa ułożona za pomocą metody elastycznej po dłuższym czasie może wyglądać nieestetycznie przez wyrastające mchy i trawy. Jest to metoda, która bardzo często wymaga kosztownych remontów.
Metoda sztywna
Metoda sztywna (wiążąca) polega na ułożeniu kostki brukowej na przygotowanej warstwie z fugi, podsypki i warstwy nośnej, a następnie dodaje się do niej materiały zawierające substancje wiążące. Jeśli chcemy ułożyć kostkę brukową za pomocą tej metody na podstawie z betonu jako substancję wiążącą stosujemy zaprawę cementową, a następnie spoiny fugujemy za pomocą materiałów zawierających substancje wodoszczelne. Wykorzystując tę metodą posiadamy szeroki wybór w kostce brukowej, którą możemy dopasować do przewidywanych obciążeń. Ponadto przy tej metodzie układania kostki brukowej nie występują wypiętrzenia i przesunięcia.
Metoda półsztywna
Istnieje także trzecia metoda nazywana półsztywną. Jest to połączenie metody elastycznej i sztywnej. Polega na połączeniu niezwiązanej podbudowy ze sztywną fugą zawierającą substancje wiążące. Zaleca się wykorzystywać tę metodę układanie kostki brukowej jako nawierzchni dróg i placów o niewielkim obciążeniu drogowym.
Jak wygląda demontaż kostki brukowej?
Demontaż kostki brukowej jest łatwą czynnością, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Potrzebne narzędzia to wyważak, imak i młotek brukarski. Demontaż kostki brukowej odbywa się najczęściej z powodu:
- popękania kostki brukowej,
- porysowania kostki brukowej,
- pozapadania się pojedynczych elementów,
- chęci zmiany lub odświeżenia nawierzchni.
Do wykonania demontażu kostki brukowej najlepiej zatrudnić specjalistów. Jeśli czujesz się na siłach możesz samodzielnie podjąć się wyzwania.
Jakie wykończenia kostki brukowej wyróżniamy?
Wykończenie kostki brukowej jest ważnym elementem nie tylko ze względów estetycznych, ale dzięki niemu wzmacniamy ułożoną nawierzchnię niwelując ewentualne „luzy” pomiędzy kostkami. Wybierając konkretne wykończenie ułożonej kostki brukowej powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, które spełnią nasze oczekiwania. Do wykończenia kostki brukowej możemy użyć:
- obrzeża betonowe – odporne na mróz, występują w wielu kolorach i kształtach, dodatkowo wyróżniamy obrzeża granitowe oraz obrzeża betonowe imitujące drewno,
- krawężniki – możemy je podzielić ze względu na materiał, typ oraz zastosowanie,
- palisady – idealnie nadaje się do ogrodu, można ją wykorzystać do stworzenia skalniaków, klombów, granic ścieżek, patio i podjazdów, jest uniwersalna, trwała i praktyczna.
Co można zbudować z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest bardzo elastycznym materiałem. Możemy z niej zbudować naprawdę wiele konstrukcji. Pozwala ona nam także na wykonywanie najróżniejszych wzorów dzięki różnym kolorom. Branża brukarska przez cały czas się rozwija i niektóre z wykonywanych projektów robią naprawdę wielkie wrażenie. Z kostki brukowej więc możemy zbudować:
- podjazd,
- taras,
- ścieżki,
- placyk jako kącik wypoczynkowy,
- schody,
- murek ogrodowy,
- donice,
- podwyższone rabaty,
- grilla ogrodowego,
- oczka wodnego,
- fontanny.
Jak więc widzicie kostka brukowa i związane z nią usługi brukarskie wymagają odpowiedniej wiedzy i praktyki. Jeśli marzy wam się piękny podjazd lub idealne wykończenie aranżacji w ogrodzie zgłoście się do firmy Remston, która działa na rynku od wielu lat i z pewnością nie tylko doradzi wam jaki rodzaj kostki brukowej wybrać, ale też podejmie się realizacji zlecenia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Remston.
Remston
ul. Gawędziarzy 73
04-412 Warszawa
Skład kostki
Ul. Cyrulików
04-412 Warszawa
Tel. 601-813-708