Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami: Seminarium na Targówku, które zmienia życie!

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami: Seminarium na Targówku, które zmienia życie!

Spotkanie na Targówku poświęcone niewidzącym i niedosłyszącym mieszkańcom

W minionym tygodniu w Urzędzie Dzielnicy Targówek zorganizowano wyjątkowe spotkanie, którego celem była rozmowa o codziennych trudnościach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Wydarzenie, zrealizowane we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych, było okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia praktycznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcą uczynić lokalną społeczność bardziej dostępną.

Kto wziął udział i dlaczego to ważne?

Wśród uczestników znaleźli się zarówno mieszkańcy Targówka i Pragi Północ zmagający się z niepełnosprawnościami, jak i osoby reprezentujące lokalne instytucje wspierające osoby słabowidzące i słabosłyszące – w tym pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku”, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz członkowie Stowarzyszenia „POMOST” i Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

Obecność Pawła Lisieckiego, radnego Sejmiku Mazowieckiego, oraz Barbary Domańskiej, radnej Pragi-Północ, podkreśliła rangę wydarzenia i potrzebę szerszej współpracy na poziomie dzielnicowym.

Perspektywy i głos organizatorek

Seminarium otworzyły Małgorzata Kwiatkowska, zastępczyni burmistrza Targówka, Anna Woźniak-Szymańska, honorowa prezeska Polskiego Związku Niewidomych, oraz Ewa Kotowska, prezeska Koła PZN Warszawa Prawobrzeżna.

Każda z nich zwróciła uwagę na konieczność systematycznej edukacji mieszkańców w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz współpracy samorządu z organizacjami społecznymi, by poprawiać jakość życia tej części społeczności.

Tematy wykładów – praktyczne wsparcie i bezpieczeństwo

  • Dostępność dla osób słabosłyszących – Grzegorz Kozłowski z Fundacji Osób Słabosłyszących omówił realne przeszkody, na jakie napotykają mieszkańcy z uszkodzeniem słuchu, i zaprezentował praktyczne rozwiązania dotyczące codziennej komunikacji.
  • Wyzwania dla osób słabowidzących – Grażyna Machura (Centralna Przychodnia Rehabilitacyjna PZN) wskazała najważniejsze obszary, gdzie brakuje udogodnień dla osób z problemami wzroku oraz podpowiedziała, jak można je poprawiać w przestrzeni publicznej.
  • Bezpieczeństwo w sieci – Piotr Mróz z Fundacji Moderna przedstawił zagrożenia, z jakimi stykają się osoby z niepełnosprawnościami poruszając się w świecie online, oraz podał konkretne sposoby zwiększenia ochrony w internecie.
  • Arteterapia jako wsparcie zdrowia psychicznego – Magdalena Nasiłowska (Fundacja Moderna) przybliżyła, jak zajęcia artystyczne mogą wzmacniać pewność siebie i poprawiać samopoczucie osób z niepełnosprawnościami.

Podczas seminarium przedstawiono propozycje, jak mieszkańcy i instytucje mogą wspólnie budować otwarte i bezpieczne otoczenie dla wszystkich.

Wnioski z seminarium – co dalej dla Targówka?

Spotkanie na Targówku pokazało, że świadomość wyzwań stojących przed osobami z niepełnosprawnościami wciąż wymaga pogłębiania. Uczestnicy zgodzili się, że potrzebne są nie tylko kolejne podobne wydarzenia, ale także konkretne działania: poprawa infrastruktury miejskiej, lepsze dostosowanie usług publicznych i rozszerzona edukacja mieszkańców.

Organizatorzy zapowiadają dalszą współpracę i zachęcają wszystkich mieszkańców do zaangażowania się w działania na rzecz dostępności i wsparcia sąsiadów.

Źródło: facebook.com/U.Dz.Targowek