Badania dla kierowców w Warszawie: procedury, terminy i najczęściej zadawane pytania
Jeśli mieszkasz w Stolicy i w swojej pracy korzystasz z samochodu służbowego (osobowego, dostawczego, ciężarowego czy dowolnego innego), przed rozpoczęciem zatrudnienia musisz obowiązkowo wykonać badania lekarskie dla kierowców Warszawa. W ich trakcie zostanie oceniony ogólny stan Twojego zdrowia, w tym między innymi słuch, wzrok, ruch, równowaga oraz zdrowie psychiczne. Tak szeroka diagnostyka ma potwierdzić, że możesz bezpiecznie jeździć autem w trakcie wykonywania swojej pracy, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Badania dla kierowców kat. B Warszawa – najważniejsze informacje
Jeśli wiesz że zaliczasz się do grupy osób która musi wykonać badania dla kierowców Warszawa wiedz, że przez tę procedurę musisz przejść jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Twój pracodawca nie może Cię bowiem dopuścić do wykonywania zadań jeśli nie będziesz posiadał zaświadczenia od lekarza orzecznika który potwierdzi Twoją pełną zdolność do pełnienia obowiązków kierowcy samochodu służbowego kategorii B. Później takie badania będziesz musiał ponawiać co pięć lat (jeśli masz mniej niż 5 lat) lub co 2,5 roku (jeśli jesteś w wieku przekraczającym 60 lat).
Podczas wizyty w gabinecie lekarz uprawniony do badania kierowców Warszawa skieruje Cię do takich specjalistów jak:
- okulista – który oceni sprawność Twojego narządu wzroku i, jeśli będzie potrzeba, wyda zalecenie noszenia odpowiednich okularów w trakcie pracy
- neurolog – który oceni prawidłowość Twojej koordynacji ruchowej
- psycholog – który wykona kompleksowe psychotesty oraz oceni Twoje widzenie zmierzchowe, wrażliwość na olśnienie i prędkość potencjalnych reakcji na drodze
Do tego lekarz z uprawnieniami do badania kierowców Warszawa oceni Twój słuch słuch a pielęgniarka z nim pracująca sprawdzi poziom stężenia glukozy w Twojej krwi. Gdy wyniki wszystkich tych badań będą pozytywne, wtedy dostaniemy zaświadczenie zezwalające na prowadzenie samochodu służbowego.
Zanim wybierzesz się na powyższe badania kandydatów na kierowców Warszawa pamiętaj, by przygotować swój dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), okulary bądź aparat słuchowy (jeśli używasz ich na co dzień), dokumentację medyczną (jeśli cierpisz na choroby przewlekłe) oraz orzeczenie o niepełnosprawności (o ile takie posiadasz). Do specjalisty przyjdź wypoczęty i, co oczywiste, nie bądź pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających. Z racji przeprowadzania badania krwi powinieneś być też na czczo. Poza powyższymi zagadnieniami nie musisz się przygotowywać w żaden szczególny sposób do omawianego badania.