Jak zostać kominiarzem?

Jak zostać kominiarzem?

Jak zostać kominiarzem? To pytanie zadaje sobie niewielu z nas. Głównie Ci, którzy chcieliby świadczyć usługi kominiarskie lub Ci, którzy są ciekawi jak pracuje kominiarz. W naszym artykule odpowiemy na powyższe pytanie oraz przedstawimy kilka informacji dotyczących tego zawodu.

Uprawnienia kominiarskie

Uprawnienia kominiarskie to coś, bez czego kominiarz nie może świadczyć swoich usług kominiarskich. Każdy, kto chce pracować w tym zawodzie musi je nabyć zdając egzaminy czeladnicze. Składają się one z dwóch części teoretycznych oraz części praktycznej. Po zdaniu wszystkich egzaminów zdobywa się następujące uprawnienia dotyczące kontroli przewodów kominowych, sprawdzania stanu drożności, oceny stanu kratek wentylacyjnych oraz weryfikacji prawidłowej cyrkulacji powietrza. Po każdej takiej kontroli kominiarz przygotowuje protokół, szkic przewodów kominowych oraz nanosi na szkic oznaczenia drożności.

Jak zostać kominiarzem?

Jak zostać kominiarzem? Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich to ukończenie szkoły o profilu kominiarski a drugi to odbycie 3-letniej praktyki u mistrza kominiarskiego. W obu przypadkach zobowiązani jesteśmy do zdania egzaminów czeladniczych, bo bez tego nie nabędziemy niezbędnych uprawnień i nie będziemy mogli świadczyć usług kominiarskich. Po 6 latach pracy po zdaniu egzaminów możemy przystąpić do egzaminów na mistrza kominiarskiego. Po osiągnięciu tego poziomu możemy założyć własny zakład kominiarski.

Do wykonywania zawodu kominiarz niezbędne jest nabycie uprawnień

Egzaminy

Jak dokładnie wyglądają egzaminy? Teoria została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich polega na teście, który obejmuje takie zagadnienia jak zasady ochrony środowiska, przepisy prawa pracy, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad rachunkowości oraz sposobu prowadzenia dokumentacji działalności gospodarczej. Na teście znajdziemy po 7 pytań do każdego z podanych zagadnień. Natomiast druga część egzaminu teoretycznego polega na rozmowie i odpytywaniu z zakresu technologi, maszynoznawstwa oraz materiałoznawstwa. Po zdaniu obu części teorii możemy podejść do egzaminu praktycznego, który polega na wykonywaniu zadań powierzonych przez komisję egzaminacyjną.

Jakie obowiązki ma kominiarz?

Kominiarz posiada takie obowiązki jak:

  • przeprowadzanie kontroli przewodów kominowych
  • sprawdzanie drożności kominów
  • ocena stanu technicznego drzwiczek rewizyjnych
  • ocena stanu technicznego kratek wentylacyjnych
  • sprawdzanie prawidłowej cyrkulacji powietrza
  • sprawdzanie stanu technicznego komina znajdującego się na dachu
  • wypełnianie protokołów
  • wykonywanie szkiców przewodów kominowych
  • sporządzanie numeracji pionów
  • nanoszenie na szkic oznaczeń drożności

Kominiarz przede wszystkim nie powinien mieć lęku wysokości

Jakie cechy powinien mieć kominiarz?

Niestety nie każdy może zostać kominiarzem. Główną przeszkodą w tym zawodzie okazuje się lęk wysokości. Kominiarz pracuje głównie na dachu, czyli dużej wysokości. Osoby posiadające lęk wysokości nie są odpowiednimi osobami na to stanowisko. Oprócz tego dobry kominiarz posiada takie cechy jak:

  • dobry stan zdrowia
  • sprawność fizyczna
  • skrupulatność
  • dokładność
  • rzetelność
  • poczucie odpowiedzialności

Każdy kominiarz pracujący w zakładzie kominiarskim lub spółdzielni mieszkaniowej powinien przez cały czas poszerzać i aktualizować swoją wiedzę na temat systemów i instalacji kominowych oraz wentylacyjnych.

Czy zawód kominiarza odchodzi w zapomnienie?

Czy zawód kominiarza odchodzi w zapomnienie? Nie. Zmieniają się tylko jego obowiązki. Wraz z rozwojem technologi zmieniły się systemy i instalacje kominowe oraz wentylacyjne jednak niezmienny pozostaje fakt, że trzeba je nadzorować, sprawdzać i czyścić. Obecnie do nowych obowiązków kominiarza należy również kontrola czy prawidłowo podpięto kotły grzewcze oraz czy działają prawidłowo. Tak więc każdy, kto chce wykonywać usługi kominiarskie nie musi się bać o swoją zawodową przyszłość.

Dzięki gwarancji kominiarza możemy być pewni, że nasza instalacja jest bezpieczna

Jak sami teraz wiecie zdobycie profesji kominiarza wcale nie należy do łatwych, ale jest możliwe. Jeżeli chcecie być kominiarzami i świadczyć profesjonalne usługi kominiarskie jak nasz zakład kominiarski w Warszawie to serdecznie zachęcamy was do nauki i praktyki. Jeżeli potrzebujecie bezpośredniej pomocy zapraszamy do kontaktu oraz na naszą stronę internetową gdzie znajdziecie więcej równie ciekawych artykułów oraz będziecie mogli zapoznać się z naszą pełną ofertą.

Zakład Kominiarski Jakub Małmyga

Ul. J. Dąbrowskiego 74/11

02-571 Warszawa

Tel. 663 906 138