Opakowania z wykrojnika – co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Opakowania z wykrojnika – co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Nowoczesny marketing wymaga stosowania wielu rozwiązań z dziedziny opakowań. Współczesne pudełka są nie tylko ochroną, dzięki której nie dochodzi do uszkodzenia towaru, czy ułatwieniem procesów transportowych. Muszą również pomagać w sprzedaży. W celu celu spełnienia tego ostatniego wymogu bardzo często używane są opakowania z wykrojnika.

Czym są opakowania z wykrojnika?

Wykrojniki są specjalistycznymi matrycami, stosowanymi do produkcji opakowań, w tym również pudełek o niestandardowych kształtach. Ze względu na rodzaj procesów produkcyjnych, w których powstają opakowania z wykrojnika, możemy wyróżnić:

  • wykrojniki do wykrawarek walcowych (zwykle przyjmują płaski kształt),
  • wykrojniki do maszyn rotacyjnych (zazwyczaj półokrągłe).

Same wykrojniki wykonywane są zwykle ze sklejki, a koszt ich stworzenia jest stosunkowo niski. Uruchomienie produkcji niewielkich nawet partii opakowań tego typu nie jest więc przedsięwzięciem szczególnie kosztownym, istnieją jescze opakowania kartonowe o których więcej przeczytasz tutaj.

Opakowania z wykrojnika – zalety rozwiązania

Opakowania z wykrojnika są stosunkowo często spotykane w życiu codziennym. Dzięki niewielkim kosztom początkowym możliwa jest produkcja nawet niewielkich partii tych wyrobów, a duża elastyczność tego rozwiązania pozwala na uzyskanie praktycznie dowolnego kształtu pudełka. W przypadku pudełek nietypowych bardzo często wdrożenie produkcji opakowań z wykrojnika na większą skalę poprzedzone jest wykonaniem prototypu –  a niekiedy nawet kilku.  Umożliwia to ustalenie z klientem, który z proponowanych modeli najbardziej przystaje do jego oczekiwań oraz wykonanie przez niego praktycznych testów z udziałem prototypów.

Same opakowania z wykrojnika charakteryzują się łatwością składania, dzięki czemu możliwe jest masowe ich użycie w procesach produkcyjnych. Stosowane jest zarówno ręczne składanie tego typu pudełek (w niewielkich przedsiębiorstwach), jak i montaż przy użyciu specjalistycznych linii, jeżeli stopień mechanizacji prac w zakładzie jest odpowiednio wysoki. 

Zaletą pudełek tego typu jest również wysoka estetyka. Opakowania z wykrojnika wykonywane są z dużą precyzją, dzięki czemu nie istnieje ryzyko niewłaściwego złożenia opakowania. Jest to szczególnie istotne wszędzie tam, gdzie na powierzchni pudełka wykonywane są nadruki – a więc w przypadku zdecydowanej większości opakowań, spotykanych w dzisiejszym handlu. Równie istotna jest dokładność w wykonaniu pudełek o nietypowych kształtach – zastosowanie opakowań z wykrojnika pozwalają na stosunkowo szybkie przeprowadzenie ich złożenia, przy zachowaniu wysokiej jakości gotowego produktu.