Opieka nad osobami starszymi, czyli jak zadbać o bliskich seniorów

Starzejące się społeczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań dla młodszych pokoleń. Osób w podeszłym wieku przybywa, a zapracowani bliscy nie zawsze mają możliwość kompleksowej opieki nad osobą starszą. Jak zadbać o ten aspekt naszej codzienności? Zobacz, jakie wyzwania czekają na współczesne rodziny.
Jeśli nie mamy możliwości zapewniania starszym członkom naszej rodziny odpowiednich warunków bytowych oraz opieki, trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami, które uwzględniają pomoc z zewnątrz. Jakie opcje mają osoby, na których barkach ciąży opieka nad osobami starszymi?
Domowa opieka seniora Warszawa – współczesne usługi opieki
Realia i możliwości wsparcia dla osób w podeszłym wieku w ciągu ostatnich lat znacząco się zmieniły. Sektor opieki nad osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi rozszerzył się i dziś niejedna agencja opieki oferuje zróżnicowane formy wsparcia zarówno dla samych seniorów, jak i ich rodzin. Jak zatem można wspierać swoich najbliższych, którzy nie są w stanie samodzielnie zadbać o komfort codziennego funkcjonowania? Dowiedz się, jak może wyglądać opieka nad osobą starszą.
Do najbardziej tradycyjnych form całodobowej opieki należą domy pomocy społecznej. Tego rodzaju instytucje pozwalają na zapewnienie mieszkańcom zarówno odpowiednich warunków bytowych, jak i niezbędnego wsparcia lekarskiego. Podopieczni są pod ciągłą obserwacją opiekunów, którzy zaspokajają najważniejsze potrzeby podopiecznych. Doświadczenie pracowników takich placówek pozwala zadbać zarówno o seniorów, jak i osoby z niepełnosprawnościami, np. wymagające rehabilitacji. Wykonywanie podstawowych obowiązków, gotowanie posiłków czy sprzątanie to część pomocy, jaką otrzymują mieszkańcy domów pomocy. Utrzymanie bliskich w DPS-ach nie wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami, jednak nie zawsze instytucje są w stanie zapewnić standard odpowiadający potrzebom seniorów.
Główną alternatywą dla DPS-ów są prywatne domy seniora, gdzie w zależności od standardu takiego miejsca, osoby starsze mają zapewniony odpowiedni komfort życia. W domach seniorów pracują wykwalifikowanie opiekunowie, którzy służą wsparciem mieszkańcom. Ci mają swoje pokoje, przestrzeń wspólną czy miejsce, w którym spożywają posiłki. Tylko na terenie Warszawy funkcjonuje przynajmniej kilka wysokiej klasy domów seniora. Główną wadą takiego rozwiązania jest konieczność wyprowadzki z domu, co w przypadku wielu osób starszych bywa niezwykle trudne emocjonalnie. Oprócz tego pobyt w domu seniora może być kosztowny i nierzadko samo świadczenie emerytalne osoby starszej nie wystarcza na tego rodzaju usługi. Jakie są zatem inne możliwości?
Domowa opieka całodobowa
Jak już wspomnieliśmy, przywiązanie do własnego domu może być dla wielu seniorów niezwykle istotnym aspektem ich poczucia dobrobytu. Często młodszym członkom rodziny trudno postawić się w sytuacji rodziców czy dziadków, jednak dla nich dom rodzinny to coś więcej, niż tylko budynek. To wiele wspomnień, silne emocje, a także często dobytek całego życia – efekt wieloletniej, ciężkiej pracy. Spora część osób starszych nie jest gotowa zostawić własnego domu, a jeśli już decydują się na taki krok, w nowym otoczeniu trudno się im zaadaptować, odnaleźć w innych realiach. Stąd coraz większe zainteresowanie wsparciem seniorów w zakresie opieki domowej.
Opieka nad osobami starszymi wymaga wiele empatii i zrozumienia, a jednocześnie odpowiednich kwalifikacji, nawet jeśli chodzi o pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Często nawet członkowie rodziny, którzy mają możliwość opieki nad osobą starszą, mają trudności w porozumieniu z seniorem i zapewnieniu mu komfortu. Dlatego część osób decyduje się na to, aby w codziennym życiu naszych bliskich wspierali wykwalifikowaniu opiekunowie.
Opiekun bądź opiekunka dla osób starszych to w kontekście starzejącego się społeczeństwa ważny zawód. Dlatego dziś wiele szkół przygotowuje precyzyjnie do tej roli, wpajając zarówno wiedzę medyczną, jak i kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność. Tak przeszkolona opiekunka zadba o seniora, skutecznie odpowie na jego potrzeby, a także zadba o zdrowie czy higienę.
Co należy do obowiązków opiekunów osób starszych?
Zdrowie i komfort życia to oczywiście priorytety pracy opiekunów osób starszych. Ci nierzadko cierpią na przewlekłe choroby czy też zmagają się z niepełnosprawnością. Do obowiązków pracowników z sektora usług dla osób starszych należy zatem zapewnianie opieki medycznej oraz przy wykonywaniu codziennych obowiązków. W zależności od stanu zdrowia, bliscy seniora mogą zdecydować się na opiekę godzinową lub całodobową. Oznacza to, że opiekunka może pojawiać się w domu seniora w określonych godzinach, np. żeby pomóc przy wieczornej toalecie i przygotowaniu posiłków, ale możliwa jest także opieka nad podopiecznym 24 godziny na dobę.
Oferta usług opieki nad osobą starszą jest zróżnicowana i możliwe jest dopasowanie ilości wsparcia do potrzeb bliskiej osoby. Często do form pomocy należą także wizyty lekarza czy towarzyszenie podczas aktywności poza domem. Dlatego warto zapoznać się z pełnym zakresem usług, aby jak najlepiej dopasować je do potrzeb starszego członka rodziny.