Praca biurowa w Warszawie

Praca biurowa w Warszawie

Warszawa to jedno z największy centrów biznesowych w kraju, z prężnie rozwijającymi się sektorami BPO (business process outsourcing), ITO (information technology outsourcing), FinTech (financial technology) i innymi. Wiele polskich i zagranicznych korporacji wybiera Warszawę jako miejsce swojej głównej siedziby.

W mieście działają liczne centra logistyczno-administracyjne czy placówki badawcze i centra rozwoju. Nie dziwi więc fakt, że zapotrzebowanie na osoby wykonujące pracę biurową utrzymuje się tu na wysokim poziomie. Jeśli Ciebie też interesuje temat: praca Warszawa oraz celujesz w stanowiska biurowe, czytaj dalej i sprawdź:

  • kogo poszukują stołeczni pracodawcy,
  • gdzie znaleźć oferty pracy w biurze,
  • jakie wyzwania i trudności wiążą się z zawodami biurowymi,
  • czy masz cechy wysoko cenione w tej dziedzinie.

Praca biurowa – co to jest? Kto się w niej sprawdzi?

Choć pytanie, czym jest praca biurowa, wydaje się trywialne, to warto je zadać. Obecnie bowiem nie każda tzw. praca biurowa jest wykonywana w biurze. Jako osoba poszukująca zatrudnienia możesz mieć do wyboru:

  • pracę stacjonarną – zadania biurowe realizowane w placówce firmy,
  • pracę zdalną – obowiązki służbowe wykonywane z domu bądź innego miejsca,
  • pracę hybrydową – część zadań wykonuje się z domu/zdalnie, a część w siedzibie przedsiębiorstwa.

Praca zdalna oraz hybrydowa w zawodach biurowych upowszechniły się po wybuchu pandemii w 2020 r. i wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami na stałe. Przeglądając oferty pracy w Warszawie, zwróć więc uwagę, jaki tryb proponuje pracodawca.

Praca w biurze – lub home-office – ma swoje zalety i wady. Najczęściej obowiązki wykonywane są przed komputerem. Uważana jest więc za lekką, niemniej wielogodzinne siedzenie przy biurku i wpatrywanie się w ekran to spore obciążenie dla organizmu. Pracujący muszą zatem zadbać o odpowiednią postawę ciała – by nie rozwinęły się wady kręgosłupa. Wysoce narażony w takiej pracy jest też wzrok.

Od pracowników wymaga się zazwyczaj:

  • umiejętności obsługi komputerowych programów biurowych i sprzętu biurowego (kserokopiarka, skaner, faks itp.),
  • bardzo dobrej organizacji pracy (to szczególnie ważne w trybie home-office),
  • dokładności i cierpliwości,
  • umiejętności pracy pod presją czasu,
  • rozwiniętych umiejętności interpersonalnych i umiejętności współdziałania z innymi.

Praca biurowa może oznaczać różne obowiązki w różnych branżach. Przykładowo, do typowych zadań sekretarza/sekretarki należy obsługiwanie poczty i telefonu, informowanie gości firmy o dostępności poszczególnych osób, dbanie o obieg dokumentów wewnętrznych i sporządzanie prostych dokumentów dla kontrahentów itp. Nieco inny zakres obowiązków będzie miał jednak sekretarz/sekretarka redakcji czy placówki medycznej.

Naturalnie prace biurowe wykonują nie tylko osoby zatrudnione w administracji, ale też księgowości, finansach, IT, marketingu, PR, zarządzaniu, HR, grafice, handlu i obsłudze klienta, transporcie, logistyce i wielu innych dziedzinach. Na początek warto więc sprecyzować swoje oczekiwania względem przyszłej posady, co pozwoli zawęzić pole poszukiwań.

Jakie branże stwarzają największe możliwości dla osób rozglądających się za ofertami pracy biurowej? Warszawę cechuje pod tym względem różnorodność. Zgodnie z prognozą Barometr zawodów na 2022 r. stołeczni pracodawcy poszukują:

  • w administracji i księgowości – specjalistów ds. administracji publicznej, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych,
  • w branży technologicznej – specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, projektantów i administratorów baz danych,
  • w handlu i marketingu – pracowników sprzedaży internetowej, pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterów i teleankieterów, specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży,
  • pracowników poczty.

Oferty pracy biurowej – gdzie znaleźć pracę w Warszawie?

Najwięcej propozycji zatrudnienia w biurze można znaleźć w internecie. Poszukiwania warto zacząć od rejestracji na profesjonalnym portalu pracy, np. praca.pl. Korzystanie z niego ma wiele zalet – pozwala na szybkie dotarcie do tych ofert, które spełniają Twoje wymagania. Dobra platforma z ogłoszeniami weryfikuje też legalność ogłoszeń. Co więcej, dzięki niej możesz brać udział w rekrutacjach bezpośrednio z poziomu swojego konta – a więc bez konieczności kopiowania danych i wysyłania zewnętrznych wiadomości poprzez swój e-mail. Na praca.pl oferty pracy biurowej znajdziesz po wskazaniu lokalizacji – np. Warszawa i obszaru zatrudnienia lub frazy, np. pracownik biurowy.

Nie zapomnij więc także odwiedzić strony biura karier swojej uczelni oraz witryny urzędu pracy (możesz też umówić się na wizytę, niemniej oferty widoczne są także online).

Zapisz się także do grup w mediach społecznościowych dedykowanych osobom poszukującym zatrudnienia. Sprawdzaj nowe ogłoszenia, możesz też napisać własne ogłoszenie typu: szukam pracy w Warszawie. Oryginalny wpis ma szansę przyciągnąć uwagę pracodawcy, co jest szczególnie ważne w dziedzinach, w których panuje wysoka konkurencja na rynku.

Nie zapomnij też o własnej sieci kontaktów. Im więcej osób wie, że szukasz w Warszawie pracy w biurze, tym lepiej. W stołecznych przedsiębiorstwach działa bowiem system poleceń pracowniczych, przyjmowanie rekomendowanych osób, o ile oczywiście mają właściwe kwalifikacje, nie jest rzadkością. Najlepsze efekty przynosi korzystanie ze wszystkich dostępnych możliwości. Powodzenia!