Mania – nowa mieszkanka Warszawskiego Zoo
Niezwykłe wydarzenie w Warszawskim Zoo, na świat przyszła bowiem Mania, samiczka wielbłąda dwugarbnego. O nowej mieszkance poinformowało Zoo. Mama i córka czują się świetnie. Wielbłądzica Mania przyszła na świat na początku marca. Mania jest dzieckiem Goplany i Michała, również mieszkańców Warszawskiego Zoo.
Mania podbiła serce opiekunów
Mała wielbłądzica już stała się ulubienicą opiekunów zoo. Jest wesoła i radośnie teraz biega na zapleczu wybiegu dla wielbłądów wraz z mamą Goplaną. Z czasem dziewczyny wrócą jednak na wybieg ogólny, gdzie z pewnością spotkają się także z dumnym tatą Michałem. Trzeba jednak poczekać, aż Mania się usamodzielni. Uwagę zwraca także jej puszysta, szara sierść, jest to jednak charakterystyczne dla tak młodego zwierzęcia. Z czasem futro zbrązowieje. Mania rozwija się prawidłowo i jest zdrowa, przyszła na świat dokładnie piątego marca, poród przebiegł bez komplikacji. Miłośnicy zwierząt już nie mogą się doczekać, kiedy zobaczą nową mieszkankę zoo.
Ciekawostki o wielbłądach
Wielbłądy to jedne z najciekawszych zwierząt. Te stworzenia są bardzo wytrzymałe, mądre, a także szanowane w krajach arabskich. Dzieci i dorośli cenią je jednak przez ich niezwykle uroczy, nieco leniwy wygląd. Jakie jeszcze tajemnice skrywają te zwierzęta?
- U wielbłądów dwu oraz jednogarbnych najbardziej charakterystyczną cechą są ich garby oczywiście. We wnętrzu znajduje się tkanka tłuszczowa, która jest materiałem zapasowym na wypadek, gdyby zwierze nie miało dostępu do wody i jedzenia przez dłuższy czas. Dlatego w uproszczeniu mówi się, że wielbłądy magazynują wodę w garbach. W rzeczywistości są to substancje zapasowe, dzięki którym, zwierze nie umrze z głodu i nie odwodni się w razie kilkugodzinnej wędrówki po pustyni. Garb również chroni zwierze przed przegrzaniem.
- Co ma wspólnego słoń z wielbłądem? Okazuje się, że całkiem sporo. Łacińska nazwa oznaczająca wielbłąda ulbandus to zniekształcony wyraz elephantus, który w istocie oznacza słonia.
- Czyż wielbłądy nie posiadają pięknych oczu? Ależ oczywiście, że tak. Niezwykłe rzęsy, wielkie oko i trzy powieki. Trzy powieki? Owszem, wielbłądy jako jedne z nielicznych ssaków posiadają więcej niż dwie powieki. Mają one za zadanie chronić oczy przed słońcem i piaskiem pustyni.