Szczepionka na lisy w Warszawie – apel do właścicieli psów

Szczepionka na lisy w Warszawie – apel do właścicieli psów

Od piętnastego marca ruszyła akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka ma formę doustnych krążków, które rozrzucono po lasach, łąkach i terenach bytowania lisów. W związku z zaistniałą sytuacją Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje, aby zwracać szczególną uwagę na psy podczas spacerów lub unikać miejsc takich jak pola, łąki, czy lasy. Dlatego zwierzęta w najbliższych dniach należy wyprowadzać jedynie na smyczy, aby w razie czego odpowiednio szybko zareagować.

Przypadki wścieklizny na Mazowszu 

Masowe szczepienia nie są przypadkowe. Od jakiegoś czasu odnotowuje sie rekordowe przypadki wścieklizny u lisów w naszym województwie. Zwierzęta te przez ekspansję człowieka, przestały czuć się zagrożone i pojawiają się często w miejscach bytowania ludzi. Dlatego ważne było, aby działać szybko i zaszczepić, jak największą ilość lisów. Od piętnastego do dwudziestego szóstego marca prowadzone są działania, które polegają na umiejscowieniu na polach, łąkach, czy w lesie jadalnej szczepionki dla lisów.

Obszar szczepień

Szczepienia będą przeprowadzane na określonych terenach Wawra i Wesołej. Wesoła objęta jest szczepieniami od części strony północnej ograniczonej linią kolejową, na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz od zachodu I Praskiego Pułku. Szczepienia na Wawrze odbędą się natomiast od północnej części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, od zachodu ulicy Kwitnącej Akacji oraz od południa i obszar ten będzie przebiegał przez ulicę Złotej Jesieni, Izbicką i Zagórzańską. 

Doustne krążki

Idąc z psem, czy kotem na spacer warto wiedzieć, jak wygląda tego typu szczepionka. Jest to zielono-brązowy krążek o bardzo intensywnym rybnym zapachu, który ma na celu zachęcić lisy do jego spożycia. W środku krążka znajduje się pojemnik z płynną szczepionką, po jego rozgryzieniu substancja przedostanie się wraz ze śliną do organizmu lisa. Niestety, zwierzęta domowe również mogą się owym pojemnikiem zainteresować, dlatego Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do właścicieli czworonogów o ostrożność i niepuszczanie ich ze smyczy podczas spaceru, a także jeżeli to możliwe unikanie spacerów po terenach, które mogą być objęte szczepieniami.