Nowy mural na Woli na cześć wolnej elekcji

Nowy mural na Woli na cześć wolnej elekcji

W Warszawie przy ulicy Elekcyjnej 21-23 powstanie nowy mural upamiętniające wolną elekcję. Malowidło zostanie uwiecznione na ścianie Szkoły Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi. Ciekawą inicjatywą jest ogłoszenie konkursu na projekt malowidła dla uczniów szkół znajdujących się w pobliżu miejsca przyszłego muralu. Konkurs zostanie ogłoszony w pierwszej połowie roku, zaś realizacja projektu planowana jest na drugą połowę roku 2021. Zaangażowanie dzieci i młodzieży w plan działania ma na celu pobudzić kreatywność i twórczość obecnego młodego pokolenia, a także pozwolić im na wyrażanie własnego zdania. 

Chcemy zobaczyć, jak uczniowie postrzegają te wydarzenia historyczne

Rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Wola Mateusz Witczyński zapowiedział o trwających przygotowaniach do ogłoszenia konkursu na malowidło naścienne. Przy ulicy Elekcyjnej w drugiej połowie roku 2021 ma powstać mural upamiętniający rolę tego ciągu komunikacyjnego w historii wyboru nowego monarchy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski powiedział, że zależy im na zobaczeniu, w jaki sposób młode pokolenie postrzega te wydarzenia historyczne. Konkurs będzie przeznaczony przede wszystkim dla uczniów z pobliskich szkół, a wyboru najciekawszego pomysłu dokona specjalnie wybrana komisja konkursowa.

Jaka jest koncepcja nowego muralu?

W założeniu malowidło ma przedstawiać szlachtę podążającą na pole elekcyjne w kontekście historycznym i geograficznym. Ma to na celu przybliżyć mieszkańcom oraz odwiedzającym okolice znaczenie wyboru królów polskich w obradach sejmu. To właśnie tutaj, na dzielnicy Wola najczęściej zjeżdżała się polska szlachta w trybie pospolitego ruszenia w celu wyboru nowego monarchy. Selekcji dokonywano w okolicach dzisiejszego Młynowa, a na terenie wsi Wielka Wola łącze zostało odbytych 10 z 12 elekcji. W związku z historią ta dzielnica Warszawy organizuje różnego rodzaju coroczne wydarzenia i inicjatywy, aby nawiązać do tradycji wolnych elekcji. W obecnym roku ze względu na pandemię, upamiętnienie wydarzenia odbywa się w nieco inny sposób. Urzędnicy zapowiadają powstanie muralu na drugą połowę roku 2021.