Jakich umiejętności szukają pracodawcy na rynku pracy w Warszawie?

Jakich umiejętności szukają pracodawcy na rynku pracy w Warszawie?

Zacząłeś właśnie poszukiwania nowej pracy? A może za chwile kończysz studia i rozglądasz się za swoja pierwszą stała posadą? Są umiejętności, które pracodawcy cenią sobie szczególnie, dlatego warto wyeksponować je w swoim CV. Zwiększy to nie tylko twoje szanse na udział w rozmowie rekrutacyjnej, ale też na zatrudnienie. Sprawdź, czego oczekują pracodawcy w Warszawie i jakie umiejętności są szczególnie cenne na stołecznym rynku pracy.

Jakich umiejętności oczekują pracodawcy w Warszawie?

W 2021 r. pracodawcy opublikowali na portalach ogłoszeniowych blisko ¼ ogłoszeń mniej niż przed rokiem. Miała na to wpływ przede wszystkim pandemia. Teraz, w nowej normalności, na rynku pojawia się sporo ofert dla pracowników umysłowych, związanych z prowadzeniem biznesu online, mających umiejętności związane z branżą e-Commerce. Wśród ofert pracy w Warszawie, w 2021 r. pojawiło się także wiele nowych ofert związanych z kadrami i finansami, marketingiem oraz kancelariach prawnych i zawodach medycznych. Wyraźny spadek zanotowały zawody związane z wykonywaniem pracy fizycznej, m.in. branże budowlana i remontowa. Czym trzeba się wyróżniać, żeby otrzymać posadę w Warszawie? Szukasz pracy w Warszawie? Najnowsze oferty znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/praca/warszawa;l.

Według badania ManpowerGroup, aż 35 proc. firm deklaruje, że do swoich firm poszukują pracowników posiadających kompetencje miękkie, jak rzetelność, dyscyplina i poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania. Ponad 25 proc. firm uważa, że na rynku pracy występuje deficyt kompetencji związanych z umiejętnością rozwiązywania problemów i logicznym myśleniem. Pracodawcy, wśród pożądanych cech, wymieniają także krytyczne myślenie i zdolności analityczne (26 proc.) oraz elastyczność działania (24 proc.).

Oprócz wymienionych umiejętności, niezastąpione w procesie poszukiwania nowej pracy są także zdobyte już doświadczenie zawodowe, podnoszenie swoich kompetencji w ramach studiów, szkoleń i kursów, a także znajomość języków obcych. Pamiętaj jednak, że studia – choć dają wiedzę, nie są gwarantem otrzymania pracy w zawodzie. Niezależnie od ukończonych studiów, pracodawca może wymagać od Ciebie umiejętności niezbędnych na danym stanowisku.

Jeśli jesteś jeszcze w trakcie studiów, powinieneś pomyśleć o odpowiednim wykorzystaniu tego czasu i zdobywaniu kompetencji w ramach staży i praktyk, pracy studenckiej czy działalności w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Dodatkowo, warto rozejrzeć się za ofertą kursów zawodowych. Na rynku znajdziesz płatne i darmowe opcje, które sprawdzą się także w przypadku osób już pracujących.

Wśród języków obcych, które cenią sobie pracodawcy w Warszawie są angielski, niemiecki, czeskim i rosyjski. Na kolejnych miejscach znajdują się francuski, włoski i hiszpański oraz nieco bardziej niszowe języki, jak szwedzki, grecki czy bardzo pożądany w ostatnim czasie – chiński. Znajomość wymienionych języków obcych to ogromna wartość dodana wśród kandydatów na stanowiska w marketingu i finansach, handlu, a także w IT.

Praca w Warszawie

Jeśli aktualnie szukasz pracy w Warszawie, musisz pamiętać, że pracodawcy oczekują od potencjalnych pracowników nie tylko wykształcenia kierunkowego, ale także doświadczenia i kompetencji miękkich. Nie bez znaczenia są także kursy zawodowe i znajomość języków obcych, która może okazać się Twoja „karta przetargową” podczas rozmów o prace, a później negocjacji satysfakcjonującego wynagrodzenia. Choć nadal rynek pracy w Warszawie rozwija się wolniej niż przed pandemią, to nie odkładaj poszukiwań nowej pracy na później. Oczekiwanie na odpowiedź, a później proces rekrutacyjny mogą trwać od tygodnia do nawet kilku miesięcy, dlatego warto wysłać swoja aplikacje już teraz.

Pracy szukaj w agencjach zatrudniania lub samodzielnie – na portalach ogłoszeniowych czy w social mediach. Zanim wyślesz aplikację sprawdź, co o potencjalnym pracodawcy mówią jego pracownicy. Oferty pracy i opinie o pracodawcach znajdziesz m.in. jednym z największych serwisów pracy w Polsce – GoWork.pl, który miesięcznie odwiedza prawie 2,5 mln osób.