Jak zorganizować wymarzone 18 urodziny w stolicy?

Jak zorganizować wymarzone 18 urodziny w stolicy?

Osiemnaste urodziny są jedyne w swoim rodzaju i na pewno zasługują na wyjątkową oprawę. Ich organizację warto zaplanować już kilka miesięcy wcześniej, zaczynając od zarezerwowania odpowiedniej sali urodzinowej. Zobacz, jakie warunki musi ona spełnić, by impreza była udana.

Gdzie urządzić osiemnaste urodziny?

Osiemnaste urodziny to symboliczny krok w dorosłość, nic więc dziwnego, że młodym ludziom zależy na wyjątkowym celebrowaniu tego dnia. Chyba żadne urodziny (może poza pierwszymi i setnymi) nie są tak ważne, jak właśnie osiemnaste. Gdzie w takim razie je wyprawić?

Urodziny w domu to pomysł, który sprawdzi się w niewielu przypadkach. Tak naprawdę mało kto dysponuje na tyle dużym salonem, by pomieścił kilkadziesiąt osób i umożliwił im swobodną zabawę. No i nie zapominajmy, że takie imprezy raczej nie są ciche, co może się nie spodobać sąsiadom.

Lepiej sprawdzi się odpowiednio duża sala na urodziny, którą można wynająć na całą noc. Takie sale najczęściej położone są w miejscach, w których można swobodnie hałasować nawet do późnych godzin nocnych. Jeśli impreza będzie odbywała się latem, warto poszukać sali z wyjściem na ogród. To dodatkowa atrakcja, zarówno dla jubilata, jak i dla gości.

Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać, by sala dysponowała miejscem do tańczenia, zacisznym kącikiem, w którym stanie stół lub szwedzki bufet oraz wygodnymi kanapami, na których można odpocząć.

Menu urodzinowe – co serwować na „osiemnastce”?

Całonocna impreza nie może się obyć bez poczęstunku. Warto zadbać, by na początku imprezy goście dostali coś ciepłego do jedzenia. Później natomiast można się ograniczyć do zimnych przekąsek, sałatek, ciast i owoców. Raczej nie należy robić założenia, że młodzieży wystarczą chipsy i popcorn. Na pewno sprawdzą się małe kanapeczki, tortille, paszteciki i szaszłyki owocowe.

Jeśli chodzi o słodycze, to ich obecność jest jak najbardziej wskazana, jednak warto zachować umiar. Nadmiar cukru na dłuższą metę może okazać się nietrafionym pomysłem.

Niektóre sale urodzinowe dysponują ofertą cateringową i jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy z niej skorzystać. Doświadczenie osób, które profesjonalnie przygotowują imprezy, jest nie do przecenienia.

Czy na osiemnastych urodzinach można podawać alkohol?

Temat alkoholu na osiemnastych urodzinach budzi niemałe kontrowersje i za każdym razem powoduje dylemat: podawać, czy nie podawać? Młodość ma swoje prawa i prawda jest taka, że jeśli nie zapewnimy młodzieży alkoholu, zapewni go sobie we własnym zakresie. Wyjątkiem może być sytuacja, w której jubilat wyraźnie zaznacza, że chce zorganizować bezalkoholową „osiemnastkę” i prosi gości o uszanowanie jego decyzji.

Jeśli jednak na imprezie ma być alkohol, warto ograniczyć jego ilość oraz jakość. Lampka szampana na dzień dobry i serwowane pod kontrolą osób dorosłych piwo powinno w zupełności wystarczyć. Ciekawą opcją są lekkie drinki z minimalnym dodatkiem alkoholu, ale do ich serwowania będzie potrzebny profesjonalny barman.

Z całą pewnością na osiemnastych urodzinach nie powinno się serwować mocnych alkoholi w czystej postaci. Przy czym trzeba pamiętać, że dla młodych ludzi nawet wino może okazać się zabójcze.

Tych atrakcji nie może zabraknąć na „osiemnastce”

Dobrze dobrana sala, menu i alkohol to niewątpliwie podstawa udanej osiemnastki, ale nie można zapomnieć o elementach stricte rozrywkowych. W sali urodzinowej powinno się znajdować odpowiednie nagłośnienie i sprzęt umożliwiający zapewnienie oprawy muzycznej. Dla lepszego efektu warto zatrudnić DJ-a, który zadba o dobry humor gości. Niewątpliwie jest to lepsza opcja niż obsługa sprzętu muzycznego przez jednego lub kilku uczestników zabawy. Zazwyczaj kończy się to zażartymi dyskusjami na temat jakości i kolejności puszczanych utworów. DJ na pewno zapyta o preferowany typ muzyki, pozwoli na zamawianie piosenek, ale nie dopuści do żadnych niesnasek na tym tle. No i zadba, by utworów wystarczyło na całą noc, co w przypadku amatorów nie zawsze się sprawdza.

Osiemnaste urodziny są na tyle wyjątkowe, że warto zadbać o pamiątkowe zdjęcia. Tym razem najlepszy smartfon to za mało. Lepszą opcją będzie wynajęcie profesjonalnego fotografa, który zrobi komplet zdjęć grupowych i indywidualnych. Przyjęło się, że taki fotograf, podobnie jak na weselach, pracuje do północy.