Na samochodzie Straży Granicznej napisano „MORDERCY”

Na samochodzie Straży Granicznej napisano „MORDERCY”

W centrum Warszawy doszło do akcji wandalizmu, podczas której nieznani sprawcy potraktowali sprayem samochód Straży Granicznej. Na boku pojazdu umieścili napis „MORDERCY”. Natomiast na ulicy napisali „STRAŻ GRANICZNA MA KREW NA RĘKACH”. Zdjęcia samochodu wraz z napisem szybko obiegły Instagram, a sprawą zajęła się policja z Warszawy.

Nie jest to już pierwszy atak na Straż Graniczną, którą krytykują też dziennikarze i politycy opozycji. Wszystko z powodu sporu związanego z rodzinami imigrantów, które przebywają na granicy Polski z Białorusią. W ciągu ostatniego miesiąca Straż Graniczna zatrzymała 5 tysięcy osób, które bezprawnie próbowały przejść przez granicę do Polski. Cała sprawa zdążyła osiągnąć już takie proporcje, że w województwach lubelskim i podlaskim rząd postanowił ogłosić stan wyjątkowy, którym objęto 183 miejscowości.

Stan wyjątkowy zostanie przedłużony

Stan wyjątkowy został wydany na wniosek Rady Ministrów i wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę na okres 30 dni. 28 września Prezydent Polski spotkał się z przedstawicielami KPRM, MSWiA, MON i Straży Granicznej, aby przedyskutować sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Po zakończonych rozmowach poinformował, że zgadza się na wydłużenie okresu stanu wyjątkowego.

Prezydent Andrzej Duda oznajmił, że stan wyjątkowy został wprowadzony, aby zapewnić wojsku i Straży Granicznej możliwość prawidłowego wypełniania swoich obowiązków, która została naruszona przez różne sytuacje powodowane przez imigrantów.

Jednak jak na tę chwilę wydaje się, że nawet wprowadzenie stanu wyjątkowego nie jest w stanie zmniejszyć liczby prób związanych z nielegalnym przekroczeniem granicy. Przykładem może być tutaj fakt, że tylko we wtorek do godziny 17:00 Straż Graniczna zatrzymała 354 osoby, które próbowały przekroczyć granicę Białorusi z Polską.

Andrzej Duda oczekuje teraz na złożenie wniosku w sprawie wydłużenia stanu wyjątkowego, z którym następnie zwróci się do Sejmu. Wtorkowe próby przejścia przez granicę ustanowiły nowy rekord dotyczący liczby nielegalnych imigrantów chcących przedostać się do Polski w ciągu jednego dnia.