Odstraszacz na koty – kiedy może być wybawieniem?

Odstraszacz na koty – kiedy może być wybawieniem?

Nawet największy miłośnik kotów nie wszędzie może zaprosić swojego pupila. Opieka nad kotem nie wyklucza innych pasji i zainteresowań, jednak jeżeli chcesz zadbać o rośliny w ogrodzie lub zapewnić bezpieczeństwo ptakom (lub innym dzikim zwierzętom, odstraszacz na koty może okazać się niezbędny w Twoim ogrodzie.

Skuteczny odstraszacz kotów – jakie masz opcje

Odstraszacz na koty może mieć różne formy. Najbardziej popularne z nich to odstraszacz ultradźwiękowy, środki chemiczne, czy preparat o niemiłym dla kota zapachu (dla człowieka zapach jest normalny lub nawet miły). Odstraszacz na koty w formie sprayu będzie dobrą opcją w mieszkaniu, by zniechęcić kota do danego miejsca, na przykład, kiedy chcesz oduczyć zwierzaka drapania mebli. Z niepożądaną obecnością kotów można sobie poradzić na różne sposoby, jednak niestety nie ma środka idealnego. Każdy z rodzajów odstraszaczy ma swoje wady i zalety.

Czy ultradźwiękowy odstraszacz psów to bezpieczna opcja dla zdrowia zwierząt

Coraz częściej reklamowane są odstraszacz kotów na ultradźwięki. Jednocześnie wiele wskazuje na to, że choć jest to skuteczne rozwiązanie, to jednocześnie wywołuje wiele skutków ubocznych. Ultradźwięki o wysokiej rozdzielczości nie są słyszalne dla człowieka, jednak bolesne wręcz dla zwierząt. Produkt może nawet uszkodzić słuch. Cierpi nie tylko zwierzę. Ultradźwiękowe odstraszacze kotów mają też negatywny wpływ na samopoczucie człowieka, u niektórych osób może pojawić się chroniczne zmęczenie, nudności, czy bóle głowy. Choć producenci mówią, że ultradźwięki to bezpieczny sposób, by odstraszyć zwierzęta, prawda przedstawia się inaczej.

Choć niektóre osoby chcą skutecznie odstraszyć bezpańskie psy i koty, a także gryzonie, które mogą przenieść choroby – ten sposób nie jest bezpieczny ani dla zwierząt, ani dla ludzi.

Jakie zapachy odstraszają koty

Dużo bardziej humanitarnym sposobem na zniechęcenie kotów od jakiegoś miejsca, jest użycie odstraszacza o nieprzyjemnym dla kota zapachu. Preparaty tego typu są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jednocześnie nieprzyjemny zapach dla zwierzaka może być w naszym odczuciu neutralny. Wystarczy użyć odstraszacza w wybranym miejscu. Dodatkowym plusem jest brak konieczności dodatkowego zasilania.

Musisz jednak wiedzieć, że tego typu środki odstraszające koty działają raczej miejscowo. Choć preparat jest bezpieczny – jego zasięg jest po prostu mniejszy. Dobrze sprawdzi się, jeżeli okoliczne koty próbują otwierać śmietnik lub polują na ptaki. Możesz go użyć zarówno do odstraszenia obcych kotów, jak i zniechęcenia swojego pupila do zaglądania w konkretne miejsca.

Jaki odstraszacz sprawdzi się w domu

Choć mogłoby się wydawać, że odstraszacz kotów jest używany głównie przez ludzi, którzy raczej nie przepadają za zwierzętami, zaskakująco często potrzebują go osoby, które chcą wychować swoje własne koty.

Odstraszacz kotów przyda się do zniechęcenia pupila do drapania mebli, załatwiania swoich potrzeb poza kuwetą, czy zniechęcenia ulubieńca od wchodzenia do pokoju z klatką gryzonia.

Artykuł dostarczony przez sklep zoologiczny Rikoland.pl