Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez niej? Co wybrać?

Ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez niej? Co wybrać?

Ogrodzenia panelowe są często montowane nie tylko do grodzenia dużych terenów przemysłowych czy użyteczności publicznej, ale także prywatnych posesji. Wiele osób decyduje się na nie z powodu atrakcyjnej ceny, wysokich walorów wytrzymałościowych oraz łatwości montażu niemal na każdym terenie. Poza tym należy podkreślić ich walory estetyczne. Rodzi się jednak pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez niej. Warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – korzyści i wady

 

Opłotowanie panelowe w wielu sytuacjach nie wymaga wykonania podmurówki, ponieważ same przęsła charakteryzują na tyle dużą solidnością i sztywnością, że cała konstrukcja jest naprawdę stabilna. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na brak dodatkowego wzmocnienia i dostrzegają sporo zalet tego rozwiązania.

 

Łatwiejszy i szybszy montaż ogrodzenia panelowego

Wiadomo, że im mniej pracy do wykonania, tym szybciej można uporać się z całym zadaniem. Tak jest również i w tym przypadku. Doświadczona ekipa Wawer-Bud jest w stanie przeprowadzić montaż ogrodzenia panelowego bez podmurówki w ciągu kilku godzin – nawet przy rozległym terenie. Co więcej, nie mają większego znaczenia warunki atmosferyczne.

  • Niższe koszty

Mniej materiałów oraz pracy to również niższe koszty. Dlatego inwestorzy, którym zależy na maksymalnym obniżeniu wydatków inwestycyjnych na ogrodzenie powinni zatem rozważyć opcję bez dodatkowych konstrukcji betonowych.

  • Ekspozycja ogrodu albo domu

W związku z tym, że nic nie ogranicza wizualnie przestrzeni, to łatwiej podkreślić piękno całej bryły budynku albo aranżacji ogrodu. Rozwiązanie z pewnością idealne przy stylistyce minimalistycznej.

  • Szybki demontaż w razie potrzeby

Różne bywają powody demontażu – najczęściej tak się dzieje, kiedy ogrodzenie ma charakter tymczasowy albo wiadomo, że trzeba będzie za jakiś czas cofnąć opłotowanie, gdyż planowane jest poszerzenie drogi publicznej. Jeżeli nie ma fundamentu betonowego, to taki demontaż nie zajmuje dużo czasu i nie sprawia większych problemów.

  • Brak zakłóceń w ekosystemie

Osoby z dużą wrażliwością ekologiczną często wybierają takie rozwiązanie, aby małe zwierzątka np. jeże mogły bez problemu chodzić tymi samymi drogami, co wcześniej. Nie trzeba też kombinować z nasadzeniem roślin, ponieważ nic nie blokuje dostępu do gleby bezpośrednio przy opłotowaniu.

 

 

Ogrodzenie panelowe z podmurówką – kiedy warto na nie się zdecydować?

Opcja montażu ogrodzenia z dodatkową konstrukcją betonową ma wielu zwolenników, szczególnie wśród tych osób, które nie muszą szukać oszczędności.

  • Walory wizualne

Właściciele prywatnych działek i domów jednorodzinnych niewątpliwie doceniają kwestię estetyki, jaką daje podmurówka. Płot sprawia wtedy wrażenie rzeczywiście wykończonego. Jednak na tym nie kończą się zalety tego rozwiązania.

  • Zwiększona trwałość

W ten sposób uzyskuje się jeszcze większą wytrzymałość ogrodzenia panelowego, szczególnie przy dość niejednorodnym podłożu. Warto pamiętać, że niestabilne podłoże zawsze wymaga wykonania fundamentu betonowego dla wzmocnienia konstrukcji.

  • Mniejsze prawdopodobieństwo korozji

Kiedy przęsła nie stykają się bezpośrednio z gruntem, to zarazem ogranicza się wnikanie wilgoci. Dzięki temu jeszcze bardziej minimalizuje się ryzyko rozwoju korozji metalu.

  • Zapobieganie wrastaniu roślinności w opłotowanie

Niektórzy nie lubią, kiedy rośliny przenikają pomiędzy ogrodzeniem, a podmurówka do tego nie dopuszcza.

  • Ograniczenie migracji zwierząt

Ochrona w tym przypadku może być podwójna. Z jednej strony pies ze skłonnością do podkopywania i ucieczek ma zdecydowanie utrudnione zadanie. Poza tym utrudnia się przejście na teren posesji dzikim zwierzętom, a zwłaszcza lisom czy wilkom (jeżeli mieszka się blisko lasów).

  • Konieczność przy niebezpieczeństwie osuwania się ziemi

Tak bywa, kiedy sąsiadujące działki znajdują się na różnych wysokościach. Osuwanie się ziemi całkowicie może destabilizować ogrodzenie.

 

 

Kiedy lepiej z podmurówką, a kiedy trzeba bez niej?

 

Jak widać na powyższych przykładach w niektórych sytuacjach wykonanie fundamentu betonowego okazuje się niezbędne ze względu na stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Z kolei w innych sytuacjach decydują kwestie praktyczne albo estetyczne.

Warto natomiast zwrócić uwagę na jeszcze jedno. Niektóre tereny objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego mają specjalne obwarowania prawne – zgodnie z nimi należy zostawić prześwit o określonej wielkości między opłotowaniem a gruntem. W takiej sytuacji nie ma możliwości postawienia podmurówki. Tego typu obostrzenia dotyczą terenów, na których migrują objęte ochroną gatunki gadów lub płazów. Z pewnością każdy inwestor powinien to sprawdzić przed podjęciem decyzji o wyborze ogrodzenia.

 

Lepsza jest podmurówka prefabrykowana

 

Oczywiście istnieje opcja wykonania wylewki betonowej. Jednak należy mieć świadomość, że to zdecydowanie wydłuża czas montażu ogrodzenia panelowego, ponieważ trzeba czekać na związanie się betonu. Co więcej, nie każde warunki atmosferycznej sprzyjają pracy – przy mrozie i opadach beton ciężko się wiąże, a przy zbyt wysokich temperaturach za szybko zasycha, co prowadzi do jego pękania.

Gotowe elementy prefabrykowane ułatwiają i przyśpieszają pracę, a zarazem ograniczają koszty. Nie trzeba kopać głębokich dołów, wykonywać deskowania oraz zbrojenia, aby nie dopuścić do kruszenia materiału. Podmurówka prefabrykowana doskonale niweluje nierówności podłoża, więc nadaje się na tereny pofałdowane. Sprawdza się też na terenach pochyłych, ponieważ można ją stawiać w tak zwanym systemie schodkowym. Jej długotrwałe użytkowanie zapewniają parametry mrozoodporności. Jednak przede wszystkim zwraca uwagę bezproblemowa i prosta technologia montażu, która pozwala oszczędzić czas i pieniądze.

 

WAWER-BUD
Kożuchowska 7
04-715 Warszawa

Jerzy Bryska
tel: 501 256 127
https://www.wawerbud.pl/kontakt/