Pierwszy przypadek publicznego błogosławieństwa par jednopłciowych w polskim kościele

Pierwszy przypadek publicznego błogosławieństwa par jednopłciowych w polskim kościele

W Polsce doszło do historycznego wydarzenia, kiedy to pary jednopłciowe otrzymały publiczne błogosławieństwo w Parafii Ewangelicko-Reformowanej znajdującej się w stolicy kraju. Był to pierwszy taki przypadek na terenie naszego kraju.

Rytuał ten odbył się w dniu 17 maja, w piątek, podczas specjalnego nabożeństwa. Ceremonii przewodniczyli duchowni z różnych denominacji: ks. Halina Radacz reprezentująca Kościół Ewangelicko-Augsburski, ks. Michał Jabłoński z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz ks. Adam Świeżyński należący do Kościoła Rzymskokatolickiego.

Podczas kazania, które wygłosiła ks. Radacz, poruszono temat radykalizmu Jezusa Chrystusa. Po jej homilii, modlitwę powszechną głosili członkowie Fundacji Wiara i Tęcza.

Chwilą kulminacyjną nabożeństwa było błogosławieństwo par jednopłciowych, co jest absolutnym novum w polskim kościele – jak poinformował proboszcz parafii, ks. Jabłoński.

Parafia odniosła się do tego wydarzenia na swoim profilu w mediach społecznościowych, wyrażając pragnienie modlitwy o bezpieczeństwo, szacunek oraz wolność od przemocy dla osób LGBT+, które w Polsce często padają ofiarami dyskryminacji i agresji.

Na ołtarzu, przez cały czas trwania nabożeństwa, widoczna była tęczowa flaga, symbolizująca społeczność LGBT+.