Pokrzewka aksamitna zagościła w Warszawie: rzadki ptak odwiedził stolicę

Pokrzewka aksamitna zagościła w Warszawie: rzadki ptak odwiedził stolicę

Warszawa stała się miejscem niecodziennego wydarzenia w świecie ornitologii. Miasto gościło bowiem pokrzewkę aksamitną – rzadko spotykanego ptaka, którego obecność na terenie Polski zanotowano do tej pory jedynie trzykrotnie.

Wyróżniający się swoim urokiem gatunek pojawił się w niedzielne popołudnie w samym sercu metropolii, a dokładniej w pobliżu stacji metra Centrum. Teren ten przyciągnął liczne grono miłośników ornitologii, którzy chcieli uwiecznić to niezwykłe zjawisko na swoich aparatach fotograficznych.

Z inicjatywy tych pasjonatów wielu ludzi dowiedziało się o tym, co skrywały pobliskie krzewy. Jeden z nich podzielił się informacją z Polską Agencją Prasową, mówiąc: „Zgromadziliśmy się tutaj, po tym jak dowiedzieliśmy się na naszych forach internetowych, że rano do Warszawy przyleciała pokrzewka aksamitna”.

Dodatkowo dodał, że występowanie tego ptaka w Polsce jest rzadkością – wcześniej zaobserwowano go jedynie trzykrotnie – w kwietniu 2001, maju 2005 oraz maju 2016 roku. Wtedy to rzadki ptak pojawił się w Krynicy Morskiej.

Wyjaśnienia odnośnie tak niezwykłego zjawiska dostarczył Andrzej Kruszewicz, znany ornitolog i dyrektor warszawskiego zoo. Mówił on, że młode pokrzewki aksamitne podczas wędrówek często gubią drogę, wybierając nieodpowiedni kierunek. Część populacji podejmuje takie ryzyko. Innymi słowy, rzadki ptak czasami pojawia się przypadkiem w nieoczekiwanych miejscach, co zdecydowanie jest sytuacją obecną.