Rada Warszawy zdecydowała o tymczasowej obniżce opłat za odbiór odpadów

Rada Warszawy zdecydowała o tymczasowej obniżce opłat za odbiór odpadów

Podczas ostatniego czwartkowego posiedzenia Rady Warszawy, miejski parlament podjął decyzję o zmniejszeniu opłat za śmieci. Obniżka wejdzie w życie począwszy od 1 października 2024 roku do końca września 2025 roku, co oznacza, że mieszkańcy stolicy będą płacić mniej za usługę odbioru śmieci.

W trakcie debaty nad propozycją nowego regulaminu, radna Agata Diduszko-Zyglewska z Lewicy przedstawiła pomysł na przemyślenie aktualnego systemu naliczania opłat za odpady. Apelowała ona o zorganizowanie „okrągłego stołu” w celu ustalenia bardziej sprawiedliwego systemu, który mógłby np. bazować na ilości zużytej wody.

Problemem stolicy, jak zauważyli radni reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, jest brak miejskiej spalarni śmieci. Chociaż takowy obiekt jest w trakcie budowy, jego oddanie do użytku znacznie opóźnia się. Dariusz Figura, lider klubu radnych PiS, podkreślił, że taka instytucja wpływa na rynek odpadów i ceny ich zagospodarowania. Po dyskusji przeprowadzono głosowanie, w którym radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o tymczasowym obniżeniu opłat za odpady.

Począwszy od 1 października, mieszkańcy Warszawy będą miały niższe rachunki za odbiór śmieci. Miesięczna opłata dla domu jednorodzinnego wyniesie 91 zł (w porównaniu do obecnej stawki 107 zł), a dla mieszkania w budynku wielolokalowym – 60 zł (obecnie to 85 zł). Jeśli natomiast właściciel nieruchomości nie dokonuje segregacji odpadów, w przypadku domu jednorodzinnego zapłaci 120 zł, a w przypadku budynku wielorodzinnego – 182 zł.