Ruszyły prace na placu Pięciu Rogów w Śródmieściu

Ruszyły prace na placu Pięciu Rogów w Śródmieściu

Od lat zapowiadana przebudowa placu Pięciu Rogów w centrum Warszawy nareszcie ruszyła. W poniedziałek (01.03.2021) prace finalnie się rozpoczęły. Władze miasta zapowiadają również przebudowę ulicy Chmielnej. Te plany mają być niebawem wdrożone. 

Jakie zmiany w obrębie przebudowywanych ulic? 

Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian, jakie obecnie panują w obrębie placu Pięciu Rogów. Co więcej, uliczny ruch jest zmieniony, ale po zakończeniu remontu ma pozostać w takiej samej formie. Najważniejsze zmiany to zamknięcie ulicy Szpitalnej oraz zachodniej części Kruczej. Obecnie ulicą Szpitalną mogą poruszać się jedynie mieszkańcy posesji, aby wyjechać lub dojechać do domu. Finalnie to nią będzie prowadzony ruch autobusów. Z kolei ulicą Kruczą i Zgody mogą poruszać się jedynie autobusy, piesi, rowerzyści oraz mieszkańcy. Wyjątek stanowią pojazdy dostawcze, które mogą poruszać się ulicami w godzinach 6:30 do 11:00. Pamiętajmy, że ruch ulicą Kruczą odbywa się w obydwu kierunkach jedynie wschodnią częścią jezdni. Jest nadzieja, że prace zakończą się szybciej, niż zapowiadano. Zamknięcie ulic ma związek z rozpoczęciem dwóch etapów przebudowy placu Pięciu Rogów. W pierwszym etapie miała być zamknięta jedynie ulica Szpitalna, w tym momencie równolegle odbywa się większość prac. Remont ma trwać do końca sierpnia 2021 roku. W poniedziałek rano kierowcy byli nieco zaskoczeni zmianami, jakie zaszły. Na szczęście ruch ułatwiają odpowiednio postawione znaki oraz żółte linie informujące o zmianach w organizacji ruchu. 

Termin, który musi zostać utrzymany

W poniedziałek po południu spotkali się Prezydent Warszawy, główny architekt miasta oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Podczas rozmów oficjalnie został potwierdzony termin zakończenia prac. Oczywiście, wykonawcy zakładają pewne opóźnienia, z tego względu, że nie wszystko można przewidzieć. Na razie rokowania są pozytywne. Jednak niesprzyjające warunki pogodowe, czy odkrycia archeologiczne to niedogodności mogące pokrzyżować szybkość zakończenia prac. Podczas spotkania Prezydent stwierdził, że przebudowa placu Pięciu Rogów będzie nowym rozdziałem w rozwoju stolicy. Przypominamy, że są plany na stworzenie Nowego Centrum Warszawy, polegające na przebudowie placu Defilad oraz ulicy Marszałkowskiej. Mają tam powstać ścieżki rowerowe, a ilość nasadzeń będzie zwiększona. W najbliższej przyszłości ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warszawa stanie się idealnym miejscem nie tylko do pracy, ale i życia. Na razie remont na ulicy Szpitalnej postępuje. Już w poniedziałek zaczęto ściągać zewnętrzną warstwę nawierzchni.