Sławomir Potapowicz apeluje o reformę systemu finansowania samorządów

Sławomir Potapowicz apeluje o reformę systemu finansowania samorządów

Podczas środowej wypowiedzi, wiceprzewodniczący rady miasta Warszawa, Sławomir Potapowicz z partii Nowoczesna, argumentował na rzecz zmiany algorytmu kalkulacji tzw. janosikowego. Podkreślił, że obecny system finansowania wymaga poważnej modyfikacji, a stolica kraju w roku 2024 przekaże na rzecz państwa kwotę 2 miliardów złotych. Tak wysokie obciążenie finansowe stanowi sumę dochodów z podatków od nieruchomości oraz czynności cywilnoprawnych.

Na pytanie o to, które elementy systemu finansowania samorządów powinny ulec zmianie, Potapowicz zidentyfikował trzy kluczowe kwestie. Przede wszystkim zwrócił uwagę na konieczność reformy algorytmu wyliczającego janosikowe, czyli specjalną daninę płaconą przez Warszawę na rzecz państwa. Zaznaczył, że tylko w bieżącym roku stolica będzie zmuszona odprowadzić do budżetu państwa ponad 2 miliardy złotych. Jest to równowartość całkowitej sumy wpływów z podatków od czynności cywilnoprawnych i od nieruchomości.

Drugą istotną kwestią jest, zdaniem Potapowicza, subwencja oświatowa. Jak zauważył, Warszawa przeznacza na edukację więcej środków niż jakikolwiek inny samorząd – w tym roku jest to aż 8 miliardów złotych. „Subwencja ta powinna być stałą kwotą, określoną procentowo i niezależną od decyzji rządowych, ale ustaloną na stałym poziomie, abyśmy mieli pewność co do naszych potrzeb budżetowych” – podkreślił.