Spotkanie władz Warszawy z wojewodą

Spotkanie władz Warszawy z wojewodą

Na początku ubiegłego tygodnia, 22 marca odbyło się spotkanie władz Warszawy z wojewodą mazowieckim. W ramach tego spotkania poruszono kwestie dotyczące bezpośrednio zabezpieczenia szpitali covidowych oraz innych placówek medycznych. W wyniku spotkania ustalono skrupulatne liczenie wolnych łóżek covidowych, a także postanowiono zorganizować kolejne spotkanie prezesów oraz dyrektorów szpitali. W spotkaniach mają uczestniczyć również koordynatorzy ratownictwa medycznego WUM. Co jeszcze wyniknęło ze spotkania z wojewodą zwłaszcza w kontekście kadry Szpitala Południowego?

Zalecenia wojewody i więcej łóżek covidowych

W ramach podsumowania spotkania z wojewodą mazowieckim Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy powiedziała, że w walce z pandemią konieczne jest skorzystanie z rezerw łóżkowych w innych szpitalach miejskich. Podkreśliła ona jednak, że takich rezerw nie ma, a kolejne szpitale otrzymują już decyzje o zwiększeniu liczby łóżek covidowych. Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł na spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek, 22 marca, poinformował, że rozważa dalsze podnoszenie liczby łóżek covidowych, które mają znajdować się w warszawskich szpitalach. Na spotkaniu wojewoda poprosił m.in. o szczegółowe raportowanie faktycznej liczby niezajętych łóżek covidowych. Choć liczba ta zmienia się kilkukrotnie każdego dnia, władze miasta zobowiązały się do skierowania do dyrektorów i prezesów szpitali miejskich zalecenia o przygotowaniu takich raportów.

Szpital Południowy – pełne jego otwarcie

W ramach spotkania Konstanty Radziwiłł wystosował również pilną prośbę o jak najszybsze uruchomienie Szpitala Południowego. Tu władze m.st. Warszawy podkreśliły, że choć pod względem są na to przygotowani, mają istotne braki w personelu medycznym, którego brakuje nawet w szpitalach tymczasowych. Choć wojewoda do pracy w Szpitalu Południowym skierował 51 lekarzy oraz 16 pielęgniarek, faktycznie możliwe było zatrudnienie łącznie jedynie 22 osób. W związku z tym Konstanty Radziwiłł przekazał szpitalowi bazę kontaktów do tych osób, które są potencjalnie możliwe do skierowania do pracy. Analiza listy kontaktów i realnie podjęte działania zaowocowały jednak pozyskaniem jedynie kilkunastu dodatkowych osób. Zgodnie z zapewnieniami władz miasta z 23 marca, Szpital Południowy miał być gotowy do uruchomienia już w ciągu kilku dni od spotkania z wojewodą mazowieckim.

Jeden komentarz o “Spotkanie władz Warszawy z wojewodą

  1. Z tym szpitalem Covidowym to też swoją drogą niezła historia…

Comments are closed.