Warszawa i jej największe atrakcje

Warszawa i jej największe atrakcje

Można bez cienia wątpliwości powiedzieć, że Warszawa, stolica Polski jest miastem pełnym rozmaitych atrakcji. Niezależnie od tego, wokół jakich zagadnień koncentrujemy swoje życie oraz zainteresowania pewnym jest, że największe miasto w Polsce dostarczy aż w nadmiarze pozytywnych wrażeń. Jeśli przybywamy do stolicy rodzinne wraz z dziećmi, także i dla nich będzie to czas pełen niezapomnianych przygód, zabaw i wiążących się z nimi wspomnień.

Nie ma znaczenia jaki sposób spędzania czasu wolnego preferujemy. Warszawa bowiem dostarcza aż nadmiaru propozycji, z których można do woli wybierać te, które nam najbardziej odpowiadają. Szlak historyczno-muzealny, kulturalno-rozrywkowy, edukacyjny a może zwiedzanie na sportowo? Nie ma problemu. Każdy wybór jest dobry i zawsze znajdzie się miejsca warte zobaczenie i odwiedzenia. Dla urozmaicenia i uniknięcia monotonii można też wybrać styl mieszany i na każdy dzień zwiedzania zaplanować trasę o innym charakterze i w innym stylu, dzięki czemu poznamy miasto z różnych stron.

Warszawa i jej naukowo-kulturalno-rozrywkowa strona

Kultura i szeroko rozumiana rozrywka w stolicy stanowią jej istotne aspekty, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nie tylko jej, ale i każdego innego miasta. Obie te rzeczy są ważne dla prawidłowego i rozwoju mieszkańców oraz wzajemnych relacji między nimi. Nasz przegląd zaczynamy więc od tej strony prezentując wybrane, ważne na mapie stolicy miejsca, gdzie można się ukulturalnić i zabawić.

Pałac Kultury i Nauki

Najprawdopodobniej pierwszym skojarzeniem u większości ludzi na dźwięk słów „Warszawa” oraz ‘kultura” będzie Pałac Kultury i Nauki stojący w centrum stolicy nieopodal głównego dworca kolejowego. Ten niezmiennie najwyższy w mieście i całym kraju budynek jest jedną z czołowych i najlepiej rozpoznawalnych na świecie wizytówek. Wysiadając z pociągu po opuszczeniu dworca  budynek ten będzie z pewnością pierwszą stołeczną atrakcją, jaka ukaże się naszym oczom. Nic więc dziwnego, że mimo swoich lat PKIN cieszy się ogromną popularnością i wciąż odwiedzają go rzesze turystów z kraju oraz zagranicy.

Pałac Kultury i Nauki swoją historią sięga lat 1952-1954 kiedy to powstał w ramach „prezentu” od Związku Radzieckiego dla Narodu Polskiego. Pomysł postawienia budynku był inicjatywą Józefa Stalina a autorem projektu pałacu był rosyjski architekt Lew Rudniew. Obiekt z biegiem lat stał się integralną częścią centrum stolicy i trudno sobie wyobrazić jak bez niego wyglądała by dziś Warszawa.

Choć minęło już wiele dekad a od jego powstania nastąpiły istotne przemiany ustrojowe to PKiN nadal jest miejscem, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, w tym między innymi koncerty oraz liczne wystawy, czyli w dalszym ciągu pełni swoje najważniejsze funkcje. W budynku swoją siedzibę posiada naczelna krajowa instytucja naukowa Państwowa Akademia Nauk a także jedno z wielu stołecznych muzeów – Muzeum Techniki. To tutaj zwoływane też są obrady Rady Miasta Warszawa.

Na turystów odwiedzających PKiN czeka tu wiele atrakcji. Do ich dyspozycji oddany jest między innymi zlokalizowany na 30 piętrze taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta we wszystkich kierunkach. Aby tu dotrzeć nie trzeba wspinać się schodami, na górę prowadzi bowiem winda. Wyżej, na 42 piętrze znajduje się odsłonięty w 2000 roku milenijny zegar będący wciąż jednym z najwyżej zainstalowanych zegarów na świecie.

Warszawa – Teatr Wielki

Jak jesteśmy już w stolicy to nie sposób nie zobaczyć tutejszych teatrów, w tym Teatru Wielkiego. Jest to bez cienia wątpliwości jeden z najlepiej i najszerzej rozpoznawalnych budynków teatralnych w stolicy. Obiekt leżący przy Placu Teatralnym 1 jest jednocześnie siedzibą teatru, Opery Narodowej, Polskiego Baletu Narodowego a także Muzeum Teatralnego. Ponadto swoją siedzibę ma tutaj jedna spośród trzech scen omówionego w kolejnym akapicie Teatru Narodowego. Historia gmachu sięga okresu  zaborów, obiekt powstał bowiem w latach 1825-1833. Aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej placówka teatralna działała tu bez przeszkód. Podczas wojny i okupacji w latach 1939-1945 obiekt uległ niemalże całkowitemu zniszczeniu. Poza fasadą od strony Placu Teatralnego nie ocalało praktycznie nic. Rozpoczęta w 1947 roku odbudowa zakończyła się niemal 20 lat później w roku 1965. Obiekt został odbudowany tak realistycznie jak się tylko dało uzupełniając do o nowe, dodatkowe segmenty wykonane w tym samym stylu, dzięki czemu całość jest spójna po względem architektonicznym.

Warszawski Teatr Narodowy

To najstarszy działający do dnia dzisiejszego teatr w całej Polsce. Jego historia sięga czasów panowania ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uroczyste otwarcie i pierwszy spektakl miały tu miejsce w 1765 roku. Na chwilę obecną Teatr Narodowy jest jednym z czterech mających status instytucji narodowych o istotnym znaczeniu dla kultury polskiej.

Od chwili powstania Teatr Narodowy działał nieprzerwanie aż do wybuchu Drugiej Wojny Światowej, kiedy to spłonął w pożarze w 1939 roku na skutek oblężenia stolicy. W kolejnych latach działalność teatru prowadzona była w prowizorycznym lokalu. W roku 1944 w trakcie pożaru miasta zniszczeniu uległy także tymczasowe obiekty co poskutkowało zawieszeniem działalności instytucji na kolejne lata. Po zakończeniu wojny podjęto decyzje o odbudowie dawnego budynku z zachowaniem oryginalnej ocalałej fasady i fragmentów skrzydeł obiektu. Dzięki pomocy wojska rekonstrukcja przebiegła dość szybko i już w 1949 roku miało miejsce ponowne otwarcie. Po blisko 40 latach w 1985 roku kolejny pożar dokonał dzieła zniszczenia, na szczęście jednak tym razem nie strawił całości a jedynie scenę i widownię. Kolejne lata, aż do 1990 roku teatr musiał jednak działać w tymczasowej siedzibie. Po zakończeniu remontu  w 1996 roku gmach zyskał całkiem nową strukturę, którą możemy podziwiać po dzień dzisiejszy.

Amfiteatr w królewskich Łazienkach

Ten plenerowy obiekt jest integralną częścią parku łazienkowskiego i funkcjonuje w ramach działalności całego kompleksu ogrodowo-pałacowego. Powstał on pod koniec XVIII wieku jako element istniejącego już wcześniej kompleksu parkowo-pałacowego. Teren ten ma jako całość ogromną wartość historyczną oraz kulturalną. W każdą niedzielę w miesiącach letnich można wysłuchać plenerowego koncertu muzyki fortepianowej siedząc wygodnie na zielonej trawie.

Teatr Muzyczny Roma

Instytucja mieszcząca się w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 49, która w swojej działalności skupia się na promowaniu musicali oraz muzyki musicalowej. Roma od wielu już lat wystawia cieszące się dużą popularnością tytuły. W 2009 roku w gmachu teatru uruchomiono scenę NOVA, która stała się kontrapunktem dla dużej sceny musicalowej. Prezentowany repertuar obejmuje zarówno kameralne jak i poetyckie formy muzyczne. Można tu usłyszeć dzieła z zakresu piosenki literackiej, piosenki śpiewanej oraz monogramu. Niesłabnącą popularnością cieszą się też kabaret oraz oparte na popularnych bajkach spektakle dziecięce.

Muzeum Narodowe

Narodowe muzeum mieszczące się przy Alejach Jerozolimskich 3 jest gratką i ogromną atrakcją dla pasjonatów oraz miłośników kultury oraz szeroko rozumianej sztuki. Gmach obiektu jest niewątpliwie jednym z najbardziej imponujących i największych gmachów muzealnych nie tylko w kraju ale i całej Europie. Budynek, choć wzniesiony niemal wiek temu, w latach 1927-1938 nadal świetnie się prezentuje i z pewnością zrobi wrażenie. Jeśli interesuje Cię sztuka, kultura, historia albo każde z nich to odwiedzenie Muzeum Narodowego dostarczy z pewnością miłych i niezapomnianych wrażeń. Ogrom zbiorów to gwarancja wielu godzin dobrej zabawy. Oglądając zgromadzona tu ekspozycję z pewnością dowiesz się i zobaczysz wiele interesujących rzeczy. Warto spędzić tu popołudnie, lub nawet cały dzień. Nikt na pewno nie uzna tego czasu za stracony, choćby ze względu na fakt, że jest tu prezentowana sztuka na najwyższym poziomie.

Pasjonuje Cię nauka? Przyjdź do Centrum Nauki Kopernik

Miejsce to spodoba się każdemu, kto jest spragniony wiedzy. Centrum Nauki Kopernik, noszące imię najsłynniejszego polskiego astronoma nie jest typowym muzeum. Tutaj nauka spotyka się z rozrywką, a teoria z doświadczeniem. W przeciwieństwie do większości muzeów, gdzie obowiązuje zakaz dotykania eksponatów tutaj wręcz zachęca się do wchodzenia w interakcje. Celem centrum jest inspirowanie gości i zwiedzających oraz nakłanianie ich do indywidualnej obserwacji oraz doświadczania zjawisk naukowych w praktyce. Zadawanie pytań i kwestionowanie jest tu jak najbardziej wskazane, jest to więc miejsce idealne dla dzieci, które wręcz łakną informacji, ale i dorośli także bez wątpienia poszerzą tu swój zasób wiedzy dowiadując się nowych rzeczy. Znajdujące się w Warszawie Centrum Nauki Kopernik działa od 2010 roku.

Centrum Kopernik, którym szczyci się Warszawa to jedno z największych tego rodzaju miejsc w całej Europie. Wśród licznych ekspozycji jest tu ponad 500 eksponatów z wielu dziedzin, więc dla każdego coś się znajdzie. Interesujesz się biologią albo chemią? Fizyką bądź astronomią? A może zupełnie inną dziedziną? Teraz idąc do muzeum nie musisz się zastanawiać czy tematyka przypadnie Ci do gustu czy nie. Wielość tematów i poruszanych tu zagadnień, a także ogrom ekspozycji sprawia, że na pewno któreś z nich zainteresuje Ciebie lub Twoją pociechę w mniejszym lub większym stopniu. Wystarczy tylko przyjść i otworzyć się na możliwości jakie daje ta placówka.

Muzeum Ewolucji i jego atrakcje

Warszawa ma wiele muzeów poświęconych różnym zagadnieniom. Po odwiedzeniu Centrum Kopernik warto kontynuować naukowo-poznawczą podróż i pokusić się o wizytę w stołecznym Muzeum Ewolucji. Miejsce to przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy pasjonują się historią naszej planety i tym jak zmieniało się na niej życie przez miliony lat.

Muzeum ewolucji prowadzone w ramach działalności Polskiej Akademii Nauk to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów paleontologii, a szczególnie miłośników największych zwierząt jakie żyły na Ziemi, czyli dinozaurów. Placówka ta jako jedna z kilku w kraju prezentuje eksponaty i realistyczne modele przedstawiające te majestatycznie wyglądające zwierzęta, które niepodzielnie dominowały na świecie miliony lat temu. Dinozaury oczywiście to nie wszystko. Część ekspozycji poświęcona jest zwierzętom wcześniejszym oraz żyjącym po wymarciu dinozaurów.

W muzeum jest kilka autentycznych paleontologicznych znalezisk związanych z dinozaurami, co niewątpliwie będzie prawdziwą gratką dla fanów tych olbrzymów. Muzeum Ewolucji jest jednym z kilku miejsc w Polsce, gdzie w ramach stałej ekspozycji można te znaleziska oglądać. Zobaczymy tu prawdziwe szczątki dinozaurów i innych zwierząt znalezione w Krasiejowie. Z zagranicznych eksponatów są tu między innymi odkryte w Mongolii dinozaurze jaja, a także szkielet praptaka, Archeopteryxa. Na zainteresowanych historią i rozwojem człowieka czeka ekspozycja dotycząca pochodzenia i powstania człowieka.

Ogród zoologiczny w Warszawie

Jeśli mówimy o rozrywce to nie sposób w tym kontekście nie wspomnieć o stołecznym ogrodzie zoologicznym. Podobnie jak część większych miast Warszawa posiada ogród zoologiczny z prawdziwego zdarzenia pełny zwierząt wielu gatunków zwierząt zarówno naszych lokalnych, europejskich jak i egzotycznych z innych części świata. Warszawskie ZOO jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni w kraju. Większe ogrody mają tylko dwa miasta: Gdańsk, gdzie ZOO ma powierzchnię 125 ha oraz Poznań, gdzie ZOO obejmuje aż 121 ha.

Warszawa posiada ogród zoologiczny od roku 1928 roku. Pierwotny obszar ogrodu jak i ilość zwierząt była znacząco mniejsza niż obecnie. Aktualnie na terenie warszawskiego ZOO mieszka  ponad 12 tysięcy okazów wielu gatunków ze wszystkich sfer klimatycznych całego świata. Możemy oglądać rodzime wydry, bociany oraz niedźwiedzie brunatne. Spośród egzotycznych zwierząt są tu nosorożce indyjskie, hipopotamy, żyrafy, słonie afrykańskie a także gibbony, liczne gatunki ryb, ptaków a także gadów. Popularna wśród turystów jest ptaszarnia wystylizowana na azjatycką dżunglę oraz wybiegi goryli i szympansów. Niewątpliwą atrakcją jest też wielkie akwarium z rekinami i płaszczkami.

Na terenie warszawskiego ZOO znajdują się pawilony służące zwierzętom za schronienie w okresie zimowym. Pełnią one wówczas rolę wybiegów, w związku z czym zwiedzanie jest możliwe przez okrągły rok, chociaż oczywiście dużo łatwiej jest korzystać z plenerowych atrakcji w okresie letnim.

Podczas odwiedzin w ZOO można też korzystać z innych atrakcji. W centralnie położonej części parku wydzielony został teren na plac zabaw, gdzie najmłodsi mogą oddać się beztroskim harcom a także polana piknikowa, gdzie można całą rodziną spędzić czas, lub zrobić sobie przerwę i odpoczynek podczas wycieczki po ogrodzie. Jeśli zgłodniejemy to w każdej chwili można skorzystać z któregoś z punktów gastronomicznych serwujących pożywne posiłki. Na koniec, w sklepiku z pamiątkami jest możliwość zakupu drobiazgów, które będą nam przypominać tą wizytę.

Na terenie ogrodu stoi też jedna niezwiązana tematycznie budowla, w której można się zatrzymać na chwilę. Jest nią Willa Żabińskich, w której podczas Drugiej Wojny Światowej ówczesny dyrektor ZOO, Jan Żabiński, waz z małżonką ukrywali Żydów zbiegłych z warszawskiego getta oraz innych potrzebujących. Na potrzeby zwiedzania w budynku przeprowadzono rewitalizację w celu przywrócenia jego wnętrzom klimatu oraz atmosfery lat 30.tych ubiegłego wieku.

Muzeum Pinball Station

Coś dla miłośników lekkiej i przyjemnej rozrywki. Jeśli chcemy zapoznać się z nieco innym, i mniej współczesnym obliczem rozrywki to Muzeum Pinball Stadion, zwane też Muzeum Flipperów będzie doskonałym wyborem. Muzeum jest dość młode gdyż powstało zaledwie w 2016 roku z inicjatywy dwóch hobbystycznych kolekcjonerów Flipperów. Na starcie działalności w ekspozycji znajdowało się zaledwie 30 eksponatów. Z czasem kolekcja się powiększała i dziś do obejrzenia jest ich już ponad setka. Z całości kolekcji około 60 z nich jest już po pełnej renowacji, dzięki której odzyskały one właściwy wygląd. Odwiedzając muzeum obejrzymy flippery ale też arcade. Oprócz maszyn popularnych w latach 80 i 90 XX wieku są tu też starsze eksponaty, jak np. Bord Golf z roku 1933.

Warszawa i jej największe galerie i centra handlowe. Zakupy i rozrywka w jednym miejscu

Warszawa jako miasto stołeczne posiada liczne centra handlowe, w których możesz się zabawić na zakupach ale i np. skorzystać z usług kulturalnych w tamtejszych multipleksach kinowych. Poniżej kilka najlepiej znanych, tych w których z pewnością miło i przyjemnie spędzisz czas.

Centrum Arkadia

Arkadia jest jedną z najlepiej znanych galerii handlowych. Wybudowana została w 2004 roku przy Alei Jana Pawła II 82. Kilka lat temu, w latach 2016-2017 centrum zostało powiększone o nowe skrzydło. Po powiększeniu w obiekcie funkcjonuje 240 sklepów, działa 37 restauracji oraz kawiarni. Można iść potrenować do klubu fitness a później wybrać się na seans filmowy w multipleksie kinowym Ciemna City.

Galeria Złote Tarasy

Druga z najlepiej znanych galerii handlowych, jakie na swoim terenie posiada miasto Warszawa. Jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w stolicy będący ultranowoczesnym kompleksem handlowo-biurowo-rozrywkowym. Galeria ulokowana jest przy ulicy Złotej w Śródmieściu i działa nieprzerwanie od 2007 roku. Tak naprawdę nie jest to jeden obiekt, a kilka połączonych w jedną całość budynków. W części ulokowanej od strony Alei Jana Pawła II znajduje się wielocalowe kino sieci Multikino. Wzdłuż ulicy Złotej ciągną się dwa wygięte budynki będące imponującymi biurowcami noszące wspólną nazwę Lumen. Część od strony ulicy Emilii Plater to wysoki 105 metrowy nowoczesny biurowiec Skylight. Tym do zwraca uwagę jest ogromny szklany dach przykrywający centralną część Złotych Tarasów. Na terenie galerii działa 200 sklepów różnych sieci, a także 30 restauracji, kawiarni oraz pubów.

Centrum Blue City

Trzecia, dość dobrze znana i duża galeria rozrywkowo-handlowa ulokowana przy Alejach Jerozolimskich 179. Obiekt imponuje wielkością. Łączna powierzchnia 185 tysięcy m2, a w tym 33 tysiące m2 powierzchni biurowej dają mnóstwo miejsca na działalność różnego rodzaju podmiotów handlowych i usługowych. Całość konstrukcji wieńczy u góry 36 metrowa kopuła wznosząca się nad centralną częścią – atrium. Z wartych zobaczenia atrakcji można wymienić znajdującą się na poziomie -1 multimedialną fontannę. W centrum działa obecnie ponad 200 sklepów oraz 25 lokali gastronomicznych, barów i restauracji. Po zakupach lub posiłku można  się wybrać na film w jednej z ośmiu sal kina Helios.

Tereny zielone i miejsca związane ze sportem i aktywnością

Warszawa ma sporo miejsc, które można odwiedzić aby pobyć na łonie natury, bądź oddać się sportowej aktywności. Spośród nich warto wymienić szczególnie kilka z nich.

Pierwszym z nich są powstałe w połowie XX wieku Park na Polach Mokotowskich, położone na styku dzielnicy Mokotów, Ochota oraz Śródmieście. Położony przy skwerze I Dywizji Pancernej WP Park Fontann poza zieloną przestrzenią do odpoczynku i treningów jest też miejscem gdzie można podziwiać wieczorne wodno-świetlne spektakle. W rytm emitowanych dźwięków tryska tu woda z czterech fontann dając niesamowite efekty. W ostatnich latach w koncertowy zespół fontann zaopatrzył się również Park Szymańskiego.

Park w Powsinie jest kolejnym popularnym sportowo-rekreacyjnym terenem. Położony w dzielnicy Ursynów park o powierzchni 50 ha to miejsce idealne do odpoczynku, uprawiania sportu i zabawy. Są tu boiska do gry w siatkę lub koszykówkę, stoliki szachowe a także odkryty basen idealne na letnie miesiące. W wypożyczalni można zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt sportowy a gdy będziemy mieli szczęście to wysłuchamy też koncertu plenerowego w muszli koncertowej.

Kolejny zielony teren, Park Agrykola, to rozległy teren leżący na wschód od Zamku Ujazdowskiego, gdzie można  doskonale naładować akumulatory lub też poćwiczyć na świeżym powietrzu. Uroku dodają tu niewątpliwie piękne widoki i rozciągająca się stąd panorama aż do Wisły.

Warto odwiedzić jest także będące częścią kompleksów ogrodowo-pałacowych parki w Łazienkach oraz Wilanowie. W obu tych miejscach wypoczniemy a dodatkowo nasycimy swój wzrok piękną pałacową architekturą. Jeśli będziemy mieć szczęście w parku łazienkowskim możemy trafić na któryś z weekendowych koncertów fortepianowych bądź cyklicznych imprez kulturalnych na terenie ogrodu przy pałacu wilanowskim.

Odpocząć na świeżym powietrzu wśród zieleni można również w Parku Saskim. Miejsce to od wielu dekad już służy mieszkańcom do odpoczynku. Powierzchnia parku to tylko około 15 ha niemniej niewątpliwie jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc, jakimi Warszawa może się poszczycić przyciągając nie tylko miejscowych ale i wielu przyjezdnych i turystów.

Sport to zdrowie, czyli sportowe atrakcje stolicy

Zestawienie słowa „sport” z nazwą „Warszawa” wśród wielu będzie wywoływać pierwsze skojarzenie z powstałym specjalnie na potrzeby Euro 2012 stadionem PGE Narodowy, który jest nowoczesnym obiektem mogącym pomieścić kilkadziesiąt tysięcy ludzi na  trybunach i gdzie odbywają się masowe imprezy sportowe lub kulturalne. Oprócz Stadionu Narodowego Warszawa oferuje też inne mniej lub bardziej znane sportowe atrakcje. Oto kilka wybranych z nich.

Park Linowy w Bielanach – tu można się wybrać całą rodziną i aktywnie spędzić wiele godzin. Jeśli nie boisz się wysokości i wspinania po linach to to miejsce w sam raz dla Ciebie

W wilanowskim Crossfit jest możliwość popracowania nad własna kondycją pod okiem trenera. Dzięki temu zyskujemy lepsze samopoczucie i dobry stan zdrowia bez konieczności wizyty na siłowni.

Swoje podwoje dla miłośników Pinballa otwiera Gamp Paintballowe Centrum Rozrywki. Każdy, kto lubi wysoki poziom adrenaliny będzie się tu czuł jak w swoim żywiole.

Znajdujący się w mokotowskim Hangarze 646 Park Trampolinowy to kolejna okazja gdzie można się wyszaleć do woli. Miejsce idealne na rodzinny wypad, ale warto wiedzieć, że jest to mocno oblegana atrakcja, więc czasem trzeba odczekać swoje zanim wejdziemy do środka.

Park Wodny Warszawianka jest jednym z cieszących się największą popularnością miejsc rekreacyjno-sportowych jakimi dysponuje Warszawa. Mieszczący się na Mokotowie przy ulicy Merliniego 4 ten Park Wodny ma bogatą ofertę. Jest tu basen olimpijski, rekreacyjny a także SPA& wellness. Chętni mogą zagrać w Squash a dla starszych organizowana jest gimnastyka seniora. Jeśli chcesz nauczyć się pływać możesz się zapisać na szkołę pływania. Te i inne propozycje z pewnością zaspokoją oczekiwania rekreacyjno-sportowe i pozwolą spędzić miło wolny czas.

Skate Park Ave Park przy ulicy Krakowiaków 80/89 to propozycja dla amatorów uwielbiających akrobacje deskorolkowe. Ale Park jest jednym z wielu podobnych w stolicy, niemniej jest tu imponująca ilość przeszkód oraz ramp, dzięki którym można trenować i podrasowywać swoje umiejętności.

Warszawa jako miasto i stolica Polski imponuje i robi wrażenie pod praktycznie każdym względem. Atrakcji i sposobów na spędzenie wolnego czasu jest tu bez liku, przez co nie sposób jest się tu nudzić. Nie sposób też zebrać w krótkim opracowaniu wszystkich tych miejsc, przez co wybór zawsze będzie niepełny i mniej lub bardziej subiektywny. Powyższe zestawienie można więc traktować jako swego rodzaju punkt wyjścia przy planowaniu wycieczki i zwiedzania stolicy.