Analiza rozmieszczenia ukraińskich uchodźców w Polsce w 2022 roku

Analiza rozmieszczenia ukraińskich uchodźców w Polsce w 2022 roku

Podczas gdy Warszawa, Kraków i Wrocław to główne polskie metropolie, które przyjęły najwięcej uchodźców z Ukrainy w 2022 roku, miasta takie jak Nadarzyn, Mława, Kępno oraz Bolesławiec również odnotowały znaczący napływ migrantów. Pomimo że liczba osadzonych uchodźców spadła w porównaniu do początkowego stanu o ponad 50%, nie we wszystkich wymienionych miastach obserwuje się tak wysoki stopień spadku.

Dane z poprzedniego roku pokazały, że największa liczba uchodźców z Ukrainy znalazła schronienie właśnie w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Szacunki Unii Metropolii Polskich dotyczące pierwszej połowy 2022 roku sugerują, że liczba ukraińskich uciekinierów wojennych osiedlonych w stolicy Polski wynosiła około 350 tysięcy. Wrocław był domem dla 250 tysięcy tych nieszczęśliwych ludzi, podczas gdy Kraków przyjął 200 tysięcy.

Mimo to, inne źródła danych – na przykład te pochodzące z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – sugerują odmienny obraz dla tego ostatniego miasta. Zgodnie z ich szacunkami, w kwietniu 2022 roku liczba ukraińskich uchodźców mieszkających w Krakowie mogła sięgać nawet 270 tysięcy.