Łowcy cieni zatrzymali dwóch przestępców poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania

Łowcy cieni zatrzymali dwóch przestępców poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania

Łowcy cieni z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwóch przestępców, którzy poszukiwani są Europejskim Nakazem Aresztowania. Jednym z nich jest Arkadiusz K., ścigany za przestępstwo w Hiszpanii. Drugim jest Jakub W., ścigany przez szwedzkie prawo w związku z nielegalną produkcją sporych ilości amfetaminy. Obydwaj mężczyźni czekają teraz na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej.

Przestępstwo „przeciwko osobie”

Pierwszy z podejrzanych to 31-letni Arkadiusz K, który poszukiwany jest przez hiszpańskie służby pod zarzutem przestępstwa „przeciwko osobie”. Zebrane informacje pozwoliły ustalić policjantom, że podejrzany ukrywa się w Polsce.

W związku z tym do akcji włączyli się funkcjonariusze CBŚP, którzy we współpracy z Biurem Attache Spraw Wewnętrznych Ambasady Hiszpanii w Polsce namierzyli i zatrzymali Arkadiusza K. na jednej z warszawskich ulic.

Produkcja amfetaminy na szeroką skalę

Drugim podejrzanym jest 36-letni Jakub W., który zajmował się produkcją amfetaminy na terenie Szwecji. Zespół Operacji Kryzysowych Komendy Głównej Policji w Szwecji ścigał podejrzanego od początku 2021 roku. Jednak mężczyzna pozostawał nieuchwytny.

Później Jakub W. postanowił wyjechać do Polski, gdzie chciał znaleźć dla siebie dobrą kryjówkę. Z tego względu, będąc w Polsce, często zmieniał miejsce zamieszkania i nigdy nie używał swoich danych osobowych. Tym sposobem zacierał swoje ślady.

Został zatrzymany przez łowców cieni, gdy spożywał posiłek w jednej z restauracji w Wólce Rozwadowskiej (woj. lubelskie).

Jak poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, podejrzani oczekują teraz na wdrożenie procedury ekstradycyjnej. Obaj mężczyźni zostaną też przewiezieni do krajów, które wydały wobec nich Europejski Nakaz Aresztowania.