Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: szczegóły otwarcia i pierwszej wystawy

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: szczegóły otwarcia i pierwszej wystawy

Planowane od pewnego czasu nowe miejsce dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zlokalizowane pomiędzy ulicą Marszałkowską a Pałacem Kultury i Nauki w samym centrum Warszawy, jest już gotowe na przyjęcie gości za niespełna kilka miesięcy. Zapowiedziano, że inauguracyjna ekspozycja w nowej siedzibie muzeum zostanie uruchomiona 25 października bieżącego roku.

W dniu otwarcia muzeum, zaplanowano szereg uroczystości – koncerty, performansy, maraton filmowy i parada. Dodatkowo zorganizowane będą wykłady oraz spacery po obiekcie mające na celu przybliżenie architektury nowego gmachu. Do uczestnictwa w uroczystościach otwarcia zachęca prezydent miasta, Rafał Trzaskowski. Informował on również, że obecnie trwają końcowe prace związane z montażem oświetlenia czy wykończeniem podłóg. Dodał jednocześnie, że za kilka miesięcy budynek ten będzie pełen sztuki i zaprezentował nagranie z budowy na swoim profilu społecznościowym.

Pierwsza wystawa będzie zawierała prezentacje wielkoformatowych rzeźb i instalacji, stworzonych przez takie artystki jak Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña i Sandra Mujinga.

Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zapowiedziała z radością nadchodzące otwarcie obiektu. Podkreśliła, że to efekt wieloletnich starań zarówno drużyny muzeum, jak i wielu innych osób czy organizacji. Przekonuje również, że nowy gmach muzeum będzie miejscem debat otoczonych funkcjonalną architekturą, a także będzie miał do zaoferowania przepiękne galerie czasowych wystaw oraz międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej.

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje obszar prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych. Z tego przestrzeń wystawiennicza to ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. Jednym z charakterystycznych elementów nowego budynku, zaprojektowanego przez Thomasa Phifera, jest przestronna klatka schodowa.