Straż Pożarna interweniuje w związku ze szkodami wywołanymi przez burzę w Warszawie

Straż Pożarna interweniuje w związku ze szkodami wywołanymi przez burzę w Warszawie

Pośród uderzenia silnej burzy, która przetoczyła się przez stolicę Polski, strażacy byli zmuszeni do wielokrotnych interwencji. Większość z nich dotyczyła usunięcia konarów i gałęzi drzew, które pod wpływem silnego wiatru spadły na drogi i chodniki.

Starszy aspirant Bogdan Smoter, członek zespołu prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, poinformował o liczbie zgłoszeń napływających w czasie szczytu burzy. Między godziną 15.00 a 17.00 straż pożarna otrzymała od 40 do 50 alarmów dotyczących złamanych drzew i spadających na ziemię gałęzi.

„W rezultacie tych incydentów doszło do uszkodzeń kilku samochodów, chociaż na szczęście nikt nie został ranny” – zapewnił starszy aspirant Bogdan Smoter.

Przed nadejściem burzy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące groźnej superkomórki burzowej zbliżającej się do Warszawy. Instytut zaznaczył również, że podobne burze i intensywne opady deszczu mogą wystąpić w południowych częściach województwa mazowieckiego oraz na południowym wschodzie regionu.

Superkomórka burzowa jest najrzadszym i najgwałtowniejszym typem burzy. Charakteryzuje się wirującym prądem powietrza, który rośnie ku górze. Zgodnie z definicją IMGW, ten rodzaj prądu powietrza przedłuża żywotność chmury burzowej, umożliwiając jej rozbudowę i prowadząc do silnych zjawisk atmosferycznych, takich jak: silny grad, ulewny deszcz, nawałnica, szkwał czy trąba powietrzna.