Czy trzeba dziękować za udział w pogrzebie?
Pogrzebowy savoir vivre dotyczy zarówno osób biorących udział w pogrzebie, jak i tej drugiej strony, czyli najbliższej rodziny zmarłego. Wiąże się on z przestrzeganiem wielu zasad.
W przypadku gdy samemu jest się odpowiedzialnym za organizację ostatniego pożegnania, ma się w obowiązku poinformować o nim wszystkich tych, którzy mogliby chcieć wziąć w nim udział. Tylko co dalej? W jaki sposób obchodzić się z krewnymi, znajomymi z pracy lub sąsiadami, czyli przede wszystkim czy trzeba podziękować im za udział w pogrzebie?
Ogólne zasady związane ze składaniem podziękowań
Jak najbardziej podziękowania są wskazane i warto się przemóc, by mimo odczuwanych trudnych emocji i często braku ochoty na kontakt z innymi ludźmi złożyć je tym, którzy poświęcili swoją energię i czas na godne pożegnanie zmarłego. Niektórzy musieli zapewne trochę się natrudzić, by w ogóle przybyć na uroczystości żałobne. Przyjechali z odległych stron Polski, czasem nawet z zagranicy, dlatego to ważne, by pokazać im, że docenia się ich obecność. Osoba zmarła na pewno również by sobie tego życzyła.
Oficjalnie sprawa wygląda natomiast tak, że podziękowania powinny być składane przez najbliższą rodzinę, będącą jednocześnie (przynajmniej w większości przypadków) organizatorem uroczystości żałobnych. Zazwyczaj krótkie rozmowy z przybyłymi odbywają się dopiero na sam koniec wydarzenia, chyba że rodzina sama wskaże, by podziękowania składać przed rozpoczęciem pochówku.
Oczywiście sytuacja jest bardzo trudna, dlatego druga strona musi zadbać o to, by maksymalnie skrócić czas trwania podziękowań. Nie należy za bardzo się rozwlekać, nie powinno się też poruszać kwestii samej śmierci zmarłego, ani tym bardziej jeszcze na cmentarzu wspominać różnych związanych z nim chwil.
Dobre podziękowania to podziękowania krótkie i treściwe, najlepiej oparte na jakiejś gotowej klasycznej formułce.
Alternatywne rozwiązanie dla najbliższej rodziny
Czasami jednak ból po stracie bliskiej osoby potrafi być tak olbrzymi, że naprawdę nie ma się w sobie ani krzty siły na to, aby dziękować komukolwiek. W takiej sytuacji istnieje możliwość, by oddelegować to zadanie komuś innemu. Oczywiście robi się to rzadko, ale wbrew pozorom nie jest to wcale źle postrzegane, więc warto po prostu wiedzieć, że taka opcja istnieje.
Podziękowania mogą zostać przejęte przez dalszego członka rodziny czy też przyjaciela, który zgodzi się przyjąć rolę pomocnej dłoni dla najbliższych zmarłego. Coraz częstszą praktyką jest składanie podziękowań w formie ogólnej przemowy kierowanej do wszystkich uczestników pogrzebu. Taką przemową najczęściej zajmuje się po prostu pracownik zakładu pogrzebowego, który jest odpowiedzialny za organizację uroczystości. Pracownicy warszawskiego zakładu pogrzebowego Tren mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w przygotowaniu ceremonii żałobnych, ale i w wygłaszaniu podziękowań dla uczestników pogrzebu. Warto zaufać ich umiejętnościom, empatii i kulturze osobistej, powierzając im to niełatwe zadanie, z którego zawsze wywiązują się znakomicie.