Pałac Prezydencki w Warszawie

Pałac Prezydencki w Warszawie

Odwiedzając starą, dobrą stolicę, nie można przejść obojętnie obok jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów nie tylko w całym mieście, ale i kraju. Pałac Prezydencki w Warszawie co roku przyciąga do siebie licznych przyjezdnych, kusząc swoją bogatą historią, nienaganną architekturą i zachwycającym wnętrzem. Jest to największy pałac w Warszawie, przed którym mieści się także przepiękny pomnik siedzącego na koniu księcia Józefa Poniatowskiego.

Pałac Prezydencki i historia w pigułce

Budynek dzisiejszego Pałacu Prezydenckiego wybudowano w latach 40. XVII wieku – z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. Przez lata swojego istnienia posiadłość niejednokrotnie zmieniała swoich właścicieli, pełniąc rolę rezydencji dla m.in. rodu Lubomirskich, a także Radziwiłłów z linii Nieświeckiej.

Ponadto, w drugiej połowie XVIII wieku budynek odgrywał też rolę teatru, gdzie swoją lożę honorową miał król Stanisław August Poniatowski. Interesującą ciekawostką jest również to, że w 1818 roku odbył się tu koncert Fryderyka Chopina, który po raz pierwszy wystąpił publicznie właśnie w tym pałacu.

Na początku XIX wieku obiekt został przebudowany, dzięki czemu dzisiaj emanuje przepięknym stylem klasycystycznym. Warto też dodać, że w drugiej połowie XIX wieku – z powodu pożaru – budynek doznał znaczących zniszczeń, które później zostały poddane pracom remontowym nadzorowanym przez Alfonsa Kropiwnickiego. Natomiast w okresie II wojny światowej budynek przekształcono w luksusowy hotel z kasynem, tzw. Deutsches Haus.

Po wojnie pałac pełnił funkcję siedziby premiera i Rady Ministrów, a od 1989 roku gościł w swoich progach obrady Okrągłego Stołu. Natomiast pięć lat później przekształcono go w oficjalną siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i ochrzczono pod nazwą Pałac Prezydencki.

Pałac Prezydencki w Warszawie to miejsce, gdzie zapisało się wiele ważnych wydarzeń z kart historii Polski, jak choćby podpisanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w 1997 r., czy podpisanie paktu przystąpienia Polski do NATO w 1999 r.

Co warto zobaczyć w Pałacu Prezydenckim w Warszawie?

Podczas odwiedzania pałacu można podziwiać wiele wytwornych pomieszczeń i cennych eksponatów, które nadają temu miejscu bardzo osobliwej atmosfery.

Jedne z najciekawszych pomieszczeń pałacowych to Antyszambra prowadząca do sekretariatu Prezydenta oraz biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Salonik Zimowy ze szklaną kopułą, Sala Bankietowa z dziełami sztuki malarskiej, a także Sala Kolumnowa, gdzie odbywają się największe uroczystości.

W przypadku wizyty w Sali Kolumnowej warto też skierować oczy ku górze, gdzie mieści się olśniewający żyrandol stworzony z 80 świec i aż 3600 kryształów, które podtrzymywane są przez pięć obręczy. Widok tego kryształowego arcydzieła naprawdę potrafi zaprzeć dech w piersiach.

Pałac Prezydencki można znaleźć przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48 w Warszawie. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego dostępne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–15:00, tylko dla grup zorganizowanych. Jest to godzinna wycieczka z przewodnikiem. Wejściówki są bezpłatne.