Prezydent Warszawy podpisał umowę na projekt trzeciego odcinka metra na Gocław

Prezydent Warszawy podpisał umowę na projekt trzeciego odcinka metra na Gocław

Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy Polski, zatwierdził w piątek umowę na planowanie kolejnego odcinka warszawskiego metra kierowanego do Gocławia. To jest człon trzeciej linii tego miejskiego pociągu podziemnego. Projekt ten będzie wymagał olbrzymich inwestycji, które mogą dochodzić nawet do pięciu miliardów złotych. Trzaskowski przyznał, że bez wsparcia unijnego z Krajowego Programu Operacyjnego (KPO), projekt może nie być realizowalny. Rozpoczęcie prac budowlanych jest przewidziane na rok 2028.

„Dajemy początek procesowi projektowania trzeciej linii naszego metra. Możemy obserwować stały rozwój transportu publicznego w Warszawie i planujemy to kontynuować. Sekcja, którą planujemy, obejmie osiem kilometrów torów i sześć nowych stacji metra. Będzie się ona rozpoczynać od stacji Metro Stadion Narodowy, natomiast punktem końcowym będzie stacja Gocław” – tłumaczył prezydent miasta.

Trzaskowski ujawnił, że zdobył poparcie Unii Europejskiej dla swojego projektu i udało mu się uzyskać miliard złotych z obecnej puli budżetowej. „Te środki zostaną wykorzystane przede wszystkim do finalizacji drugiej linii metra. Dzięki temu mamy zapewnione fundusze na planowanie trzeciej linii. Jednak tutaj będziemy potrzebować znacznie większych środków – około pięć miliardów złotych, więc bez dodatkowego wsparcia od KPO nie damy rady” – dodał.

Prezydent podkreślił także, że równocześnie zostały zainicjowane prace wstępne nad czwartą linią metra. „Chcemy się przygotować do harmonijnego rozwoju całej sieci metra” – zauważył.