Co warto zobaczyć w Warszawie

Co warto zobaczyć w Warszawie

Stolica Polski to tętniące życiem, największe miasto w naszym kraju. Położona nad Wisłą i rozłożona na dużym obszarze Warszawa zachwyca swoją historią, wspaniałymi zabytkami i aktywnościami dla całych rodzin.

W Warszawie jest tyle rzeczy do zrobienia, że planując pobyt w tym mieście, warto zarezerwować sobie znacznie więcej czasu niż tylko kilkudniowy weekend. W tym artykule przedstawimy najlepsze atrakcje Warszawy: muzea i zabytki, a także zapierające dech w piersiach widoki.

Zwiedzanie Warszawy – na własną rękę, czy lokalne wycieczki?

Wschodnia dzielnica stolicy, czyli Praga, to jedna z najciekawszych dzielnic Warszawy. Jakby nie było, zanurzenie się w tym mieście zabytków i atrakcji jest znakomitą opcją, aby uzyskać jak najwięcej wrażeń z pobytu. Aczkolwiek, jeśli wybieramy się do Warszawy tylko na kilka dni, warto zarezerwować sobie lokalną wycieczkę. Może być znacznie lepszym wyborem, niż zwiedzanie na własną rękę, ponieważ tym sposobem zobaczymy wszystkie najważniejsze punkty w stolicy.

Decydując się na lokalną wycieczkę, będziemy mieć okazję na przejażdżkę odnowionym żukiem, który w latach 80. XX wieku królował na ulicach całego kraju. A ponadto, taki transport pozwala też na pokonywanie dużych dystansów w krótkim czasie. Czas trwania jednej takiej wycieczki wynosi około czterech godzin. Dlatego, wybierając przejażdżkę żukiem, będziemy mogli zobaczyć najbardziej interesujące miejsca w Warszawie i to bez większego planowania.

Pamiętajmy też, że w porównaniu do tradycyjnych wycieczek, te są bardziej kameralne – z maksymalnie ośmioma osobami na pokładzie.

Miejsca, które warto zobaczyć w Warszawie – zamki i pałace

Warszawa ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Niezależnie od tego, czy są to wiekowe zabytki, czy atrakcje plenerowe, stolica doskonale wie, jak zapewnić swoim gościom znakomite wrażenia z pobytu. Warszawa to także kompendium wiedzy historycznej, która zawarta jest w wielu muzeach, pomnikach i obiektach powojennych.

W tym akapicie przyjrzymy się przepięknym zamkom i pałacom, które warto zwiedzić, będąc w Warszawie.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie to przeżycie, które na długo pozostanie w sercu każdego turysty. Po raz pierwszy zbudowany w XIV wieku, zamek przeszedł kilka strasznych okresów. Powszechnie wiadomo, że Zamek Królewski, jak i całe stare miasto w Warszawie, został doszczętnie zniszczony przez hitlerowskie oddziały w czasie drugiej wojny światowej. Później został odbudowany.

Pomimo że Zamek Królewski w Warszawie jest reprodukcją oryginału, symbolizuje wytrwałość naszej stolicy i jej silną wolę przetrwania. Obecnie Zamek Królewski to nietuzinkowe muzeum, w którym znajdują się:

  • Stała ekspozycja o historii zamku
  • Trakt zamkowy, na który składają się 32 niesamowicie odtworzone sale.
  • Kolekcja obrazów i mebli
  • Kolekcja Lanckorońskich, w której znajdują się m.in. dwa obrazy Rembrandta.

Wstęp kosztuje 30 zł. Natomiast w niedziele i przez cały listopad do zamku można wchodzić bezpłatnie. Zamek Królewski w Warszawie otwarty jest przez cały rok – z kilkoma wyjątkami.

Zespół Pałacowo-Parkowy Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki to największy park publiczny w Warszawie. Jest ważnym miejscem dla muzyki i kultury oraz obowiązkowym punktem dla miłośników architektury i przyrody.

W Łazienkach łatwo zapomnimy, że jesteśmy w centrum jednego z największych miast Europy. W tym ogromnym parku o powierzchni około 76 hektarów znajduje się wiele obiektów wartych zwiedzenia. W szczególności warto skierować wzrok w stronę Pałacu na Wyspie i Pałacu Myślewickiego w Warszawie – są to bardzo interesujące muzea.

Warto poświęcić co najmniej trzy-cztery godziny na zwiedzanie obiektu. A latem i wiosną możemy jeszcze bardziej wydłużyć nasz pobyt. Na przykład, można zrobić sobie przerwę obiadową i posłuchać koncertu chopinowskiego. Tylko musimy przyjść odpowiednio wcześnie, żeby zarezerwować dobre miejsce albo wypożyczyć darmową poduszkę.

Dostęp do parku jest bezpłatny przez cały rok. Jednakże w kwestii budynków; wszystkie mają swoją cenę. Dobrą wiadomością jest to, że w czwartki wejdziemy za darmo do każdego z nich. I najlepiej wybrać się tam rankiem, ponieważ po południu zwykle nadchodzą tłumy. Jest to także jedno z najlepszych miejsc w Warszawie na spacery we dwoje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Warszawie – unikalne muzea

W Warszawie jest ponad 70 muzeów do wyboru. A to oznacza bardzo dużo zwiedzania! Z tego względu postanowiliśmy wyodrębnić najlepsze z nich, aby zaoszczędzić Wasz cenny czas. Niektóre z tych atrakcji są bezpłatne przez cały rok, podczas gdy inne jedynie przez cały miesiąc. Jednak większość muzeów w Warszawie jest bezpłatna przynajmniej jeden dzień w tygodniu.

Poniżej możecie sprawdzić, jakie są najlepsze muzea w Warszawie i co takiego oferują zwiedzającym.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego to bardzo burzliwy rozdział XX wieku, o którym wiedzą chyba wszyscy Polacy. Muzeum odtwarza atmosferę, historię i zmagania, jakie przeszli warszawiacy, próbując wyzwolić Warszawę spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku.

Powstanie Warszawskie to jeden z najmroczniejszych momentów w najnowszej historii, który często jest pomijany przez zachodnie społeczeństwo. Faktem jest, że Warszawa została prawie całkowicie unicestwiona, a setki tysięcy ludzi zginęło w obronie jej wolności.

Stworzenie wystawy o takiej tragedii to niełatwe zadanie, jednak kuratorzy muzeum wykonali tutaj znakomitą pracę. Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedyne w swoim rodzaju i oferuje naprawdę niezapomniane przeżycia. Jest to jedna z najlepszych atrakcji Warszawy.

Wejście kosztuje 20 zł. A w niedziele można odwiedzić muzeum za darmo.

POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich

POLIN – zwane też „Muzeum Historii Żydów Polskich” – leży na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w przedwojennej Warszawie. Muzeum otworzyło swoje podwoje w 2013 roku – w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Jeśli nie robi na nas wrażenia zewnętrzna część tego wielokrotnie nagradzanego budynku, to z pewnością uczyni to jego wnętrze! Kiedy wejdziemy do muzeum, znajdziemy się w rozciągającym się na naszych oczach, dramatycznie pofalowanym pasażu.

Dzięki niesamowitej architekturze będziemy mieć okazję do wejścia w tę zamierzchłą epokę, zanim jeszcze zapłacimy za bilet. Muzeum Historii Żydów Polskich to jedna z najcenniejszych atrakcji historycznych Warszawy.

Muzealna wystawa przeprowadzi nas przez 1000 lat żydowskiej historii w Polsce: od pierwszego przybycia kupców żydowskich, przez „Paradisus Iudaeorum” (z łac. Raj Żydów) XVI wieku, aż do masowych masakr dokonanych przez nazistowskie Niemcy w czasie drugiej wojny światowej.

Neon Muzeum – Muzeum Neonów w Warszawie

Ten wyjątkowy klejnocik na warszawskiej Pradze to Muzeum Neonów, które stanowi prywatną inicjatywę fotografki Ilony Karwińskiej. Muzeum Neonów to największa kolekcja neonów w Europie i jedyna taka atrakcja w Polsce.

Po wejściu do Muzeum Neonów czeka nas zapoznanie się z pouczającym kalendarium powojennej przeszłości Warszawy. Jaką rolę odegrały neony w Warszawie? Jak rola ta wpłynęła na postrzeganie miasta przez warszawiaków? Jak wykorzystywano tak ekscentryczne i kolorowe medium w szarej, komunistycznej Polsce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziemy właśnie w Muzeum Neonów Warszawie.

Wizyta w muzeum nie należy do najdłuższych i nie zajmie nam więcej niż 30 minut, ale za to zapewni bardzo stymulujące doświadczenia. Tak więc, jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o powojennej historii Polski, a do tego kochamy typografię, neony i unikalny design, koniecznie musimy odwiedzić tę warszawską perełkę.

Muzeum Neonów znajduje się na przepięknej Pradze w Warszawie – po prawej stronie Wisły. A po zakończeniu wizyty w Muzeum Neonów warto się też udać 200 metrów obok. Mieści się tam Muzeum Życia w PRL, które przeniesie nas w czasy polskiego komunizmu.

Jeżeli szukacie najbardziej kolorowej atrakcji w Warszawie, Muzeum Neonów powinno być Waszym głównym celem.

Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Na uboczu, kilka minut od uroczego Starego Miasta, leży Muzeum Gazownictwa. Pod koniec XIX wieku, po raz pierwszy w historii stolicy, pojawił się w Warszawie awangardowy kompleks dostarczający gaz i oświetlenie warszawskim ulicom.

Obecnie jest to bardzo interesujące i bezpłatne Muzeum Gazownictwa, ze wspaniałą kolekcją oryginalnych maszyn, lamp ulicznych i kuchenek gazowych sprzed ponad wieku – każdy eksponat zachowany jest w idealnym stanie.

Kiedy wejdziemy do muzeum, od razu wyczujemy ostry zapach tłuszczu – prawdopodobnie używanego do ochrony metalu przed utlenianiem. Niejednokrotnie możemy być tylko jedyną osobą w całym budynku. A to sprawia, że wizyta w Muzeum Gazownictwa w Warszawie ​​jest naprawdę wspaniałym doświadczeniem.

Jednakże warto zaznaczyć, że muzeum nie jest jedyną rzeczą, jaką można tu zobaczyć.

Prawda jest taka, że cały kompleks jest fascynujący i definitywnie warty odwiedzenia. XIX-wieczna architektura przemysłowa, czerwone cegły i oryginalne latarnie gazowe skutecznie przywracają czasy, gdy oświetlenie ulicy było oznaką postępu technologicznego.

Powinniśmy także rzucić okiem na stare „koloseum”, a dokładniej na stare zbiorniki na gaz. Te kolosalne budynki cylindryczne – w przeciwieństwie do reszty obiektu – nie są odrestaurowane i mają niezwykle romantyczny wygląd, z wybitymi oknami i zniszczonymi cegłami. Nie stanowią one części muzeum i nie można wejść do środka, ale za to możemy pstryknąć ładne zdjęcia z zewnątrz.

Niemniej jednak niektórym osobom udaje się dostać do środka. Aczkolwiek należy mieć na uwadze, że jest to własność prywatna. A więc o kłopoty nietrudno. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że w przyszłości właściciele dobrze wykorzystają te niesamowite budynki i pewnego dnia staną się one zabytkami dostępnymi dla odwiedzających.

A tak na marginesie, jeśli chcemy zobaczyć oryginalne latarnie gazowe w Warszawie, musimy się udać na ulicę Agrykola – obok Łazienek Królewskich. I najlepiej wybrać się tam po zachodzie słońca, gdy latarnie błyszczą swoim ciepłym światłem. Jest to idealne miejsce na romantyczne spacery w Warszawie.

Kilkaset metrów od Muzeum Gazownictwa znajduje się kolejne świetne miejsce. Jest nim Galeria Tybetańska na warszawskiej Woli. Za chwilę do niej przejdziemy.

Ciekawe miejsca historyczne w Warszawie

Warszawa to encyklopedia polskiej historii, przede wszystkim z czasów drugiej wojny światowej, kiedy miasto niemal całkowicie legło w gruzach. W celu upamiętnienia tego okresu w stolicy możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc, które są symbolami i pozostałościami po okrutnej inwazji niemieckiej i dzielnej obronie stolicy.

Atrakcji historycznych w Warszawie jest zatrzęsienie i przydałby się cały przewodnik, aby opisać je wszystkie. Z tego względu skupimy się jedynie na tych najważniejszych.

Historyczne atrakcje Warszawy – Praga

Wiadomo, że większość Starego Miasta, muzeów i atrakcji znajduje się po lewej stronie Wisły. Nie powinniśmy jednak zaniedbywać prawej strony. Brzeg rzeki po tej stronie jest nierówny, dziki i autentyczny. Są to też przymiotniki, które równie dobrze mogłyby opisywać rozwijającą się Pragę.

Warszawska Praga przez dziesięciolecia była obszarem niedostępnym zarówno dla warszawiaków, jak i turystów. Przestępczość, bezrobocie i warunki życia w tej okolicy były najgorsze w całym mieście. Dzisiaj natomiast Praga przeżywa swój renesans. Jest bezpieczna, bardzo atrakcyjna i skupia w sobie wiele drogocennych skarbów.

Tak, to prawda. Jest tutaj wiele do odkrycia. Warszawska Praga ma bardzo wiele do zaoferowania. Można tu też podziwiać niesamowity street art prezentowany zarówno przez międzynarodowych, jak i polskich artystów. Są tutaj 40-letnie „mural-reklamy” z czasów komunizmu, podziemne bary, a także ruiny budynków podziurawionych przez kule w czasie drugiej wojny światowej. Oczywiście nie mogło też zabraknąć alternatywnych muzeów, takich jak Muzeum Neonów i Muzeum Życia w PRL.

Jeśli więc zamierzamy szukać zabytków i atrakcji poza utartymi szlakami Warszawy, wówczas Praga stanie się pewnie naszą najlepszą dzielnicą Warszawy.

Historyczne atrakcje Warszawydruga wojna światowa

Stwierdzenie, że Warszawa miała ciężki okres w ciągu ostatnich 200 lat, to czysty eufemizm. Jak wiadomo, Warszawa została prawie całkowicie unicestwiona. A na domiar tego w czasie drugiej wojny światowej zginęło tam 800 000 warszawiaków.

Biorąc pod uwagę stosunek procentowy ludności w naszym kraju, podczas drugiej wojny światowej Polska odnotowała większą liczbę zgonów niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Z tego względu obowiązkowo musimy się udać do Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym miejscu dowiemy się wielu rzeczy na temat drugiej wojny światowej i okrucieństwa, jakie spotkało naszą piękną stolicę.

Historyczne atrakcje WarszawyStare Miasto w Warszawie

Po drugiej wojnie światowej warszawiacy tłumnie powrócili w progi swojego miasta, mając na celu tylko jedno – odbudowanie tego, co zniszczyły wojska Adolfa Hitlera. Z początku zadanie wydawało się śmieszne i niemożliwe. A to dlatego, że ponad 85% miasta zostało doszczętnie zniszczone.

Mieszkańcy przez pięć lat odnawiali Stare Miasto przy pomocy malowideł z XVIII wieku. Dzięki tej niesamowitej przebudowie Warszawa nazywana jest teraz „Feniksem, który powstał z popiołów”. Natomiast jej Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne atrakcje w Warszawie

Jednakże Warszawa to nie tylko zabytkowe pałace i relikty drugiej wojny światowej. To również centrum rozrywek i aktywności ruchowych, których można zaznać na kojącym łonie natury – wśród zielonych drzew i śpiewających ptaków. A jeżeli interesują nas bardziej nietypowe atrakcje Warszawy, wówczas powinniśmy spojrzeć na obiekty opisane poniżej.

Zwiedzając te miejsca w Warszawie, na pewno się nie zawiedziecie.

Galeria Tybetańska na Woli

Galeria Tybetańska to „galeria sztuki ulicznej na świeżym powietrzu”, która ukazuje kulturę tybetańską i historię Tybetu, a także okrucieństwa, do jakich dochodzi tam współcześnie. Ta galeria sztuki jest pierwszą tego typu na świecie.

Pomysł utworzenia Galerii Tybetańskiej pojawił się po tym, jak Rada Warszawy nadała Dalajlamie honorowe obywatelstwo.

Galerię Tybetańską można odwiedzić, będąc na warszawskiej Woli.

Dom Kereta w Warszawie

Dom Kereta w Warszawie jest najwęższym domem na świecie. W najszerszym miejscu ma tylko 152 cm, a w najwęższym 92 cm. Ten nietypowy obiekt ma na swoim koncie rekord świata w byciu najwęższym domem na świecie. I powstał z myślą o reprezentowaniu „architektury niemożliwej”, która mogłaby zmieścić dom w niezagospodarowanych szczelinach pomiędzy warszawskimi budynkami.

Dom Kereta być może nie jest najlepszym miejscem dla osoby z klaustrofobią. Jednakże jest świetnym miejscem do życia, dlatego jest też regularnie wynajmowany osobom z kreatywnym umysłem, głównie pisarzom.

Z tego powodu dom jest zwykle otwarty dla publiczności tylko kilka razy w roku. Tylko należy wziąć pod uwagę, że wizytę musimy zarezerwować z dużym wyprzedzeniem. A poza tym, dom Kereta może być też trudny do znalezienia. A to dlatego, że jest o wiele węższy, niż mogłoby się wydawać!

A kiedy już go znajdziemy, nie ograniczajmy się tylko do pstryknięcia fotki i wyjścia na zewnątrz, tak jak to robi większość zwiedzających. Warto wiedzieć, że część domu, jaką widać z ulicy, to tylko jego tył. Jeżeli chcemy zobaczyć front, musimy najpierw wejść do piekarni, która mieści się tuż obok.

W środku spotkamy Jakuba, młodego właściciela piekarni. Po prostu zapytajmy go o dom Kereta, a on z przyjemnością zaprowadzi nas na tyły swojej piekarni, skąd będziemy mogli zobaczyć front domu Kereta.

Piekarnia, oprócz doskonałego śniadania i kawy, jest również dobrym miejscem, jeśli chcemy poznać dodatkowe informacje na temat domu Kereta. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w Warszawie.

Fotoplastikon Warszawski

Wejście do Fotoplastikonu w Warszawie to prawdziwie „wypaczające czas” doświadczenie. Kiedy wejdziemy do maleńkiego pomieszczenia, w którym mieści się to całe ustrojstwo, cofniemy się w czasie, zanim jeszcze zbliżymy oczy do wizjera.

W tle cicho grają stare piosenki, a delikatny zapach starego drewna przenika nozdrza każdego zwiedzającego. Natomiast widok tej starej maszyny, niegdyś najnowszego cudu rozrywkowego biznesu, skutecznie oderwie nas od współczesnej cywilizacji.

Fotoplastikon to maszyna stereoskopowa z kolekcją ponad siedmiu tysięcy zdjęć 3D. Zdjęcia te zostały zrobione przez setki fotografów i dziennikarzy, którzy zostali wysłani w różne regiony świata. Ich zadaniem było zobrazowanie wszystkich tych odległych miejsc, na które przeciętny Kowalski nie może sobie pozwolić.

Warto również powiedzieć, że jest to najstarsza działająca maszyna w swojej pierwotnej lokalizacji. Na świecie są też inne maszyny podobne do tej, ale zazwyczaj pełnią tylko funkcję eksponatów w muzeach.

Czy warto zwiedzić Warszawę?

Nie tylko warto. Powiedzielibyśmy, że Warszawa to obowiązkowe miejsce na wycieczkę dla każdego Polaka i nie tylko. Olbrzymie pokłady historii, zapierająca dech w piersiach architektura, eksplodujące bujną zielenią i kolorowym kwieciem parki, a także niesamowite życie rozrywkowe na ulicach miasta. Jeżeli to nie przekonuje Was do wybrania się w samo serce naszego kraju, to warto jeszcze wiedzieć, że Warszawa nie zapomina też o łasuchach.

Tak, zgadza się. Warszawa to tygiel kulinarny, gdzie znajdziemy kuchnie z prawie wszystkich zakątków świata, a w tym również najsmaczniejszą kuchnię polską – z niemal wszystkimi tradycyjnymi potrawami. Eleganckich restauracji jest tutaj co niemiara, a liczne bary i kluby nocne są doskonałym wyborem na szalone rozrywki po zachodzie słońca.

I musimy też dorzucić, że zwiedzanie Warszawy jest także znakomitym pomysłem dla całych rodzin. Mnóstwo placów zabaw, skateparki, aquaparki i baseny z pewnością zadbają o przyjemny pobyt nie tylko w przypadku najmłodszych, ale i tych starszych podróżników. Tak więc, jeżeli chcecie zobaczyć jedne z najlepszych miejsc w Polsce, Warszawa powinna znaleźć się na pierwszym miejscu Waszej listy miast do zwiedzenia.