Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w stolicy. Uważany jest za narodowy zabytek kultury, który wpisany jest także do rejestru Państwowego Muzeum.

Zamek Królewski został zbudowany na miejscu Pałacu Mazowieckiego w latach 1598-1618. Obiekt powstał z rozkazu wielkiego księcia litewskiego i króla polskiego Zygmunta III Wazy. Można go łatwo dostrzec, ponieważ mieści się na sztucznym, pięciobocznym wzgórzu. A do tego ma dobudowaną 60-metrową wieżę.

Zamek Królewski – krótka historia

Do 1526 roku Zamek Królewski w Warszawie był rezydencją książąt królewskich, a do roku 1569 był miejscem organizowania posiedzeń sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Następnie – do 1795 roku –pełnił również funkcję dworu królów polskich i rezydencji monarszej. A w okresie Księstwa Warszawskiego był siedzibą Sejmu.

W 1926 roku budynek stał się siedzibą Centrali Państwowego Muzeum Sztuki i rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zamek Królewski był dwukrotnie niszczony przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej: w 1939 i 1944 roku. Później obiekt odbudowano, wykorzystując do tego jego niezniszczone fragmenty. Natomiast od 1979 roku Zamek Królewski uznawany jest za pomnik historii i kultury narodowej oraz prawdziwy zabytek Polski.

Kolebka bezcennych ekspozycji

Obecnie w Zamku Królewskim znajduje się imponujące muzeum, które podzielono na kilka sekcji:

  • Izba Senatorów
  • Wielka Sala
  • Galeria Owalna
  • Pokój Marmurowy
  • Sala wejściowa
  • Izba Rady
  • Sala Rycerska
  • Sala tronowa

W muzeum znajdują się ekspozycje z różnych okresów. Przykładowo, sztukę malarską reprezentują pejzaże Warszawy, portrety znanych postaci Polski, a także prace Smuglewicza, Kauffmanna i Strobla. A szczególne miejsce w muzeum zajmują prace Rembrandta. Cennym obiektem ekspozycji jest również unikatowy obraz „Rolka sztokholmska”, przedstawiający orszak weselny Zygmunta III i Konstancji Austriackiej w 1605 roku. Długość rolki to ponad 15 metrów.

Poznaj również historię i przepiękne eksponaty, jakie skupia w sobie Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim.

Ponadto, na terenie muzeum można podziwiać różne gobeliny, dywany, meble z czasów Stanisławskich, kolekcję zegarów, kolekcję kryształowych i brązowych świeczników, a nawet porcelanę saską i ceramikę Dalekiego Wschodu.

Warto zaznaczyć, że w zamku przechowywane są archiwa dokumentów królewskich, akta Zamku Królewskiego, prywatne archiwum rodziny królewskiej, a także informacje dźwiękowe i wizualne: slajdy, filmy, zdjęcia, nagrania dźwiękowe.