Zwiedzanie stolicy: Warszawa i jej Stare Miasto

Zwiedzanie stolicy: Warszawa i jej Stare Miasto

Całe Stare Miasto w Warszawie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. I nie bez powodu; zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Stare Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas drugiej wojny światowej, a następnie przez lata odbudowywane, bazując na oryginalnej architekturze całego obszaru.

Okres drugiej wojny światowej był dla stolicy Polski nokautującym ciosem, z którego przez długie lata nie mogła się podnieść. A to sprawiło, że w odbudowę miasta zostało zaangażowanych tysiące robotników, dzięki którym dzisiaj możemy podziwiać wiele obiektów odrestaurowanych na wzór oryginału.

Warto tutaj zaznaczyć, że historyczne Stare Miasto Warszawy nie jest częścią Nowego Miasta. Aczkolwiek obydwa obszary podlegają pod warszawską Starówkę. Różnica polega na tym, że Nowe Miasto powstało nieco później, wyłaniając się z powojennych gruzów tak samo jak Stare Miasto. Nic więc dziwnego, że dzisiaj Warszawa nazywana jest Feniksem, który powstał z popiołów.

Most westchnień i muzeum karykatury

Warszawska Starówka to jeden z najpiękniejszych zakątków ze wszystkich miast w Polsce. Szczególnie warto zwrócić swoje oczy w stronę ulicy Koziej, gdzie znajduje się tzw. most westchnień, który powstał pomiędzy Hotelem de Saxe i kamienicą Piotra Hiża. Po obu stronach ulicy ciągną się barwne i staroświeckie kamieniczki, które są idealnym miejscem na spacery we dwoje.

A jeżeli pragniemy zagłębić się w nietypowej kreatywności artystycznej, zawsze możemy zajrzeć do Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego, gdzie znajdziemy liczne eksponaty z dziedziny fotografii, malarstwa i grafiki satyrycznej. W 2015 muzeum karykatur uplasowało się również w dziesiątce muzeów z najbardziej unikatowymi zbiorami w Europie.

Ponadto, w Starym Mieście można znaleźć też wiele kameralnych kawiarenek i przyjaznych restauracji, które oferują stoliki w ogródkach. Dzięki temu można napawać się zachwycającą architekturą, sącząc orzeźwiające napoje i zajadając smaczne przysmaki.

Chcesz poznać najciekawsze miejsca w Warszawie? Kliknij tutaj.