Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Stolica to obszar bardzo ciekawych i nietypowych atrakcji z przeszłości, z których wiele jest pomijanych przez osoby odwiedzające to wyjątkowe miasto. Jednym z najlepszych przykładów może być tutaj stara, acz pięknie zachowana gazownia, która dzisiaj stanowi bardzo unikalną dekorację dla warszawskiej infrastruktury.  

W dawnej gazowni mieści się obecnie Muzeum Gazownictwa w Warszawie, które można znaleźć przy ul. Marcina Kasprzaka 25. Obiekt to książkowy przykład dawnej architektury przemysłowej, datowanej na przełom XIX i XX stulecia. Te majestatyczne budowle wzniesiono w stylu neoklasycystycznym, oddając je do użytku w 1888 roku.

Gazownia pełniła swoją powinność do 1939 roku, czyli do wybuchu II wojny światowej, podczas której została zniszczona. Zaraz po wojnie obiekty zostały odbudowane i ponownie udostępnione w 1945 roku. Gazownię całkowicie zamknięto w latach 70. Natomiast w 1977 roku obiekt przekształcono w Muzeum Gazownictwa.

Popadające w ruinę koloseum warszawskie

Warto zaznaczyć, że na terenie kompleksu znajdują się nie tylko zadbane i zorganizowane sale wystawowe, ale również popadające w ruinę budynki i olbrzymie zbiorniki z gazem. Ponadto, jeżeli wybierzemy się na tyły, ujrzymy ogromne koloseum – kulisty budynek z czerwonej cegły, pochłonięty przez bujną roślinność.

Dużą zaletą jest bezpłatny wstęp na teren muzeum. Będąc w środku, można zawiesić wzrok na interesujących ekspozycjach, które rozmieszczono m.in. w dawnym budynku pomp i sprężarek. Odwiedzający mają okazję zapoznać się ze szczegółową historią gazu i gazownictwa, a także obejrzeć archiwalne zdjęcia, lampy gazowe z dawnej epoki oraz imponującą kolekcję maszyn przemysłowych.

Muzeum Gazownictwa w Warszawie to znakomite miejsce z bardzo bogatą i ciekawą historią, która sprawi, że pobyt w stolicy stanie się wspaniałym połączeniem rozrywki i edukacji. Wizyta w muzeum jest również świetnym rozwiązaniem, jeśli przyjeżdżamy do miasta z dziećmi. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Warszawie.