Największe muzea w Warszawie o tematyce II wojny światowej

Największe muzea w Warszawie o tematyce II wojny światowej

Podczas drugiej wojny światowej obrońcy stolicy podjęli heroiczną walkę z wrogiem, a sama Warszawa doznała ogromnych zniszczeń. Dzisiaj na terenie miasta znajdują się dwa duże muzea, które upamiętniają wydarzenia z tamtego okresu.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Otwarte w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego uznawane jest za jedno z najlepszych muzeów w Polsce. Nic więc dziwnego, że stanowi jeden z najważniejszych elementów na drodze zwiedzania historii nie tylko samej Warszawy, ale i całej Polski.

W muzeum umieszczono wiele interaktywnych wyświetlaczy, materiałów wideo i zdjęć. Przedstawiają one wydarzenia dotyczące walk obrońców Warszawy, gdy nazistowskie Niemcy okupowały stolicę w 1944 roku.

Zwiedzając muzeum, nie można przejść obojętnie obok prowokującego filmu „Miasto ruin”. To pięciominutowe spojrzenie z lotu ptaka na dewastację, jakiej doznała Warszawa na wojnie, pokazuje, że miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone.

W muzeum można także znaleźć dokładną replikę samolotu B24 Allied. Był to samolot, którego używano do zrzutów zaopatrzenia nad oblężonym miastem.

Podczas zwiedzania warto zatrzymać się przy każdym eksponacie i dokładnie przeczytać opis. A to dlatego, że muzeum jest bardzo informatywne i można się naprawdę wiele dowiedzieć o wydarzeniach z II wojny światowej.

Muzeum Historii Żydów Polskich

W 2016 roku obiekt ten nazwano Europejskim Muzeum Roku. Jest to warszawskie muzeum, które nie tylko nawiązuje do typowych wydarzeń militarnych z II wojny światowej. O wiele bardziej skupia się na przedstawieniu drogi ludności żydowskiej w Polsce, która prowadziła do Holokaustu.

Muzeum Historii Żydów Polskich z dużą dokładnością opisuje tysiącletnią historię polskich Żydów, korzystając z nowoczesnych rozwiązań. Wyjaśnia, w jaki sposób naród żydowski był szanowany przez społeczeństwo i w jaki sposób został włączony do ważnych pozycji w polskiej społeczności. Ponadto, pokazuje też, jak żydowska wiedza i umiejętności zostały wykorzystane do wzmocnienia polskiej gospodarki.

Mało tego, materiały zamieszczone w muzeum przedstawiają też, jak Holokaust drastycznie wpłynął na Żydów w Polsce. A także opisuje, jak doszło do odrodzenia społeczności żydowskiej po II wojnie światowej i jak ono przebiegało.

Warszawa jest jednym z polskich miast, które doświadczyło największych zniszczeń podczas drugiej wojny światowej i zapisało się na wielu kartach powojennej historii. Z tego względu powyższe muzea powinny stać się obowiązkowymi obiektami do zwiedzania nie tylko dla pasjonatów tego okresu.